Prosperita občas trvá jen krátce. Mnohá města, která kdysi zažívala rozkvět v odvětvích, jako je těžba uhlí či zlata, jsou dnes opuštěnými místy. Z bývalých domů a podniků se staly jakési připomínky zmařených nadějí i naivního optimismu. Na druhou stranu v sobě tyto oblasti mají něco tajemného, co mnoho lidí přitahuje. Kam se můžete vydat?
Kolmanskop (Namibie)
Město Kolmanskop v Namibii bylo kdysi prosperujícím městem, kde se těžily diamanty. Stovky německých rodin se sem začaly sjíždět poté, co zde v roce 1908 drážní dělník Zacharias Lewala objevil při čištění kolejí diamant.
Jak se Kolmanskop rozrůstal, začal dokonce připomínat typické německé město. Diamantová horečka přinesla místní komunitě bohatství a brzy zde postavili nemocnici, taneční sál, elektrárnu, školu, divadlo i kasino. Těžba diamantů dosáhla vrcholu ve 20. letech 20. století, ale války a další rušivé vlivy způsobily, že těžba začala postupně upadat.
Od roku 1954 je sice město opuštěné, ale dnes je poměrně oblíbenou turistickou atrakcí. Na místě se nachází restaurace a muzeum, které můžete při prohlídce města duchů navštívit. K návštěvě oblasti je ale zapotřebí speciální povolení.
North Brother Island (New York, Spojené státy americké)
Tento ostrov se nachází na řece East River u Bronxu. V roce 1885 město ostrov zakoupilo za účelem výstavby nemocnice, která sloužila k léčbě lidí trpících nakažlivými nemocemi, jako byly tyfus, neštovice, tuberkulóza či žlutá zimnice. V roce 1905 přišlo při požáru parníku poblíž ostrova o život více než 1 000 lidí.
Po druhé světové válce byla nemocnice znovu otevřena pro válečné veterány a později sloužila k léčbě závislých na heroinu. Vysoké náklady a korupce způsobily, že v roce 1963 byla nemocnice uzavřena a všichni obyvatelé ostrova odešli. Od té doby je ostrov opuštěný.
Bodie (Kalifornie, Spojené státy americké)
Bodie je pravděpodobně nejoblíbenějším městem duchů v USA. Toto kalifornské město bylo kdysi prosperující oblastí těžby zlata s více než 10 000 obyvateli. Město bylo pojmenováno po muži, který v polovině 19. století v kopcích poblíž jezera Mono objevil malé množství zlata. Do města se poté začali stěhovat další lidé a oblast zažívala velký rozkvět.
V 80. letech 19. století se Bodie stalo nechvalně známým pro svou vysokou kriminalitu, docházelo zde k četným vraždám, přepadením, loupežím a rvačkám. Na začátku 20. století začala těžba zlata upadat a počet obyvatel prudce klesl. V roce 1932 zničil požár velkou část města a způsobil další odliv obyvatel.
Od čtyřicátých letech 20. století je Bodie městem duchů. V roce 1962 se pozůstatky města staly národní historickou památkou, zejména díky množství zachovalých dřevěných budov z období zlaté horečky.
Glenrio (Texas, Spojené státy americké)
Na hranici Texasu a Nového Mexika se nachází opuštěné městečko Glenrio, kdysi se nacházelo na odlehlé části slavné Route 66 a dávalo cestovatelům možnost zastavit se v místních restauracích, barech, motelech, tanečních sálech a na benzinových pumpách.
Od 30. do 50. let 20. století zažívalo Glenrio velký rozkvět, který ale náhle skončil v roce 1975 poté, co byla postavena dálnice Interstate 40, která městečko objížděla. Většina budov je nyní opuštěná a některé se rozpadají. Městečko je přesto zapsáno v národním registru historických míst.
Oradour-Sur-Glane (Francie)
Oradour-sur-Glane byl místem nejhoršího nacistického masakru na francouzském území. V roce 1944 zde bylo zastřeleno nebo zaživa upáleno celkem 642 lidí, včetně 205 dětí. Město bylo po masakru zničeno a přežít se podařilo jen několika málo lidem. Vesnice nebyla nikdy obnovena a dodnes stojí tak, jak byla v onen hrůzný den zanechána.
Ruiny města jsou historickou památkou a každoročně je navštíví více než 300 000 návštěvníků. Nachází se zde také muzeum s výstavními prostory, které obsahují dokumenty a vyprávění vysvětlující události, k nimž zde došlo.
Craco (Itálie)
Craco je působivé městečko v jižní Itálii, které je již více než půl století opuštěné. Bývalá středověká vesnice poskytovala díky umístění na svahu vynikající výhled do okolí, a tím i varování před potenciálními útočníky.
Počet obyvatel rostl, ale v roce 1656 město postihla morová epidemie, která zabila stovky obyvatel. Další pohroma pak přišla o několik stovek let později. Silný hladomor způsobil v letech 1892-1922 masovou migraci obyvatel do Severní Ameriky.
Vzhledem ke skutečnosti, že bylo město postaveno na kopci, bylo vždy náchylné k sesuvům půdy. To se ještě zhoršilo po zemětřesení v roce 1959, kdy velké a nebezpečné sesuvy půdy donutily mnoho lidí najít si nový domov. V roce 1963 museli město kvůli své bezpečnosti opustit i zbylí obyvatelé.
Dnes je město opuštěné, ale koná se v něm řada koncertů a festivalů. Objevilo se také ve scénách mnoha filmů, například Umučení Krista, Quantum of Solace nebo Saving Grace.
Pyramiden (Špicberky, Norsko)
Město Pyramiden bylo původně založeno Švédy, ti ho ale v roce 1927 prodali Sovětskému svazu. Sověti v okolí města až do roku 1998 těžili uhlí. O několik málo měsíců později byla celá oblast opuštěna a nyní ji obývají volně žijící živočichové, včetně ledních medvědů. Město stojí dodnes, po jeho kdysi bohatém životě zde zůstalo mnoho památek, a tak je dnes oblíbeným cílem arktických výprav.
Zdroj: theguardian.com, legendsofamerica.com, atlasobscura.com, tynehamopc.org.uk, ancient-origins.net, nps.gov, news.com.au