Oktoberfest: Kolik piva se každý rok vypije? Kolikrát v historii se festival nekonal?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Muži odění v tradičních kožených kalhotách lederhosen, ženy v lidovém kroji dirndl, tanec, zpěv a přetékající pivní poháry. To jsou obvykle věci, které se nám vybaví, když se řekne Oktoberfest neboli největší pivní festival na světě, který se každoročně koná v německém Mnichově. Navzdory svému jménu začíná v září a obvykle trvá 16 dní. Končí první říjnovou neděli, přibližně v době Dne německé jednoty, který připadá na 3. října.

Jak to všechno začalo?

První Oktoberfest se konal v roce 1810 v souvislosti se svatbou bavorského prince Ludvíka a Terezy Sasko-Hilderburské. S tím souvisí i název místa konání festivalu – Tereziánská louka neboli Theresienwiese. Na oslavu, která trvala od 12. do 17. října, byl pozván celý tehdejší Mnichov.

Událost měla takový úspěch, že se z ní okamžitě stala každoroční tradice. Poměrně brzy se její trvání prodloužilo a kvůli počasí byla přesunuta do měsíce září. Alespoň konec Oktoberfestu byl ale vzhledem k tradici zachován v říjnu.

Nyní Oktoberfest každoročně přiláká více než 6 milionů návštěvníků. I když se festival stal světově proslulou záležitostí, zůstává velmi oblíbený i mezi místními. Podle statistik pochází každý rok asi 70 % návštěvníků z Bavorska a dalších přibližně 10 % z jiných částí Německa. Místní lidé ale festival nenazývají slovem Oktoberfest. Říkají mu Wiesn, což souvisí s místem konání – Theresienwiese.

Kolik litrů piva se vypije?

Pivo na Oktoberfestu pochází z několika slavných mnichovských pivovarů, jako jsou Augustiner, Paulaner a Spaten. Většinou se jedná o německý typ světlého ležáku zvaný Helles, ale k dostání je i tmavý ležák Dunkel. Pivo se prodává v pivních stanech, z nichž každý nabízí svou osobitou atmosféru.

Mnoho velmi silných piv je přitom vařeno speciálně jen pro festival. Kromě piva je samozřejmě k dostání i rozmanité občerstvení, například typické preclíky, klobásky, párečky či kuře na rožni. Mimochodem každoročně se podle statistik vypije okolo 75 000 hektolitrů piva.

Pivo a preclíky.
zdroj: freepik.com

Kdy se může začít pít?

Festival oficiálně začíná, když starosta Mnichova v poledne prvního dne Oktoberfestu pronese „O’zapft is!“ a narazí první sud piva. Je jen jedno místo, kde můžete být svědky této události – stan Schottenhamel. Jakmile je otevřen první sud piva, Oktoberfest je oficiálně zahájen a může se začít pít.

Mimochodem za svou více než 200 letou historii byl Oktoberfest zrušen pouze 26krát. Důvodem byly většinou války či epidemie cholery, v loňském a předloňském roce se festival nekonal z důvodu koronaviru.

Co když nepijete pivo?

Nevadí, Oktoberfest myslí na všechno. Milovníci vína a šampaňského mohou zamířit například do „vinného“ stanu Weinzelt.

Zajímavost na závěr

Oktoberfest každoročně zaměstnává okolo 13 000 lidí. V roce 1896 na festivalu jako elektrikář při stavbě stanů pracoval i mladý Albert Einstein.

Zdroj: oktoberfest.de, statista.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu