Okamžik před smrtí: válečná fotografka Hilda Clayton zachytila výbuch minometu z bezprostřední blízkosti

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Hilda Clayton právě absolvuje se svými čtyřmi afghánskými kolegy rutinní zkoušku střelby z minometu, kterou chce v rámci své praxe válečné fotografky zdokumentovat. Jednoho z přítomných vojáků při ní ještě zaučuje v tomto odvětví fotografie. Další láduje minometný granát do zbraně před sebou a Hilda s druhým fotografem čekají na příhodný okamžik, kdy zmáčknout spoušť. Cvaknutí závěrky už ale nikdo z nich neuslyší, zanikne v ohlušující explozi.

Měla speciální výcvik na dokumentování cvičných i ostrých akcí

Odbornice na vizuální informace Hilda Clyton se účastnila míse v Afghánistánu, konkrétně v provincii Laghmán na východě země, v roce 2013, v té době jí bylo pouhých 22 let. Mezi její náplň práce patřilo kromě pořizování snímků při bojových akcích, také dokumentování formování a zlepšování vztahů mezi touto asijskou zemí a USA. Rodačka z Augusty s portorikánskými kořeny předtím prošla speciálním výcvikem k tomu, aby v tichosti dokumentovala ostré akce i výcvik. Plukovník Bill Benson, její velitel, později neopomněl uvést, že neodmítla žádnou misi či úkol.

Minometný granát explodoval, v tu chvíli oba stiskli spoušť fotoaparátu

Na začátku července toho roku se vydala do terénu s místními ozbrojenými složkami, které se chystaly na ostrý výcvik. Na vhodné prostranství vyrazila spolu s dalšími čtyřmi afghánskými vojáky, z nichž rovněž jeden patřil mezi armádní fotografy. Cílem jich obou se stalo zdokumentování cvičné minometné střelby. Došlo však k problému s tragickými následky.

Minometný granát explodoval ještě v hlavni. Hilda i všichni čtyři Afghánci okamžitě zemřeli. Oba fotografové však v prvním okamžiku výbuchu ještě stihli zmáčknout spoušť a vznikly tak dvě podobné fotografie, z nichž mrazí. Na fotografii afghánského vojáka můžete také spatřit část fotoaparátu právě fotografující Hildy.

Veřejnost spatřila oba snímky až o čtyři roky později

O smrti mladé válečné fotografky média informovala hned, obě fotografie ale veřejnost spatřila až o čtyři roky později, kdy je s laskavým svolením rodiny publikoval americký armádní magazín Military Review. Ihned po zveřejnění se rozhořely diskuze na téma nebezpečí této a dalších armádních profesí. Autoři článků neopomněli zmínit např. fakt, že ženám sloužícím vlasti hrozí úplně stejné nebezpečí jako jejich mužským kolegům, a také, že práce válečného fotografa rovněž obnáší jistá rizika, a to i během cvičení.

Zdroje: bbc.com, echo24.cz, reflex.cz, time.com, Wikipedia

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu