Odsouzenci si poskládali počítače z elektroodpadu, propašovali je do věznice a kradli identity, podvodem získávali peníze a stahovali porno

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Což takhle využít vězně coby levnou pracovní sílu a nechat je dělat nějakou nepříliš populární a špinavou práci, třeba třídění odpadu? Běžná praxe, co by se asi tak mohlo špatného stát? Něco takového si možná říkalo i vedení jedné věznice v americkém Ohiu, které se mělo v roce 2015 přesvědčit o tom, že to zas až tak dobrý nápad možná nebyl.

Počítačové komponenty odnášeli po částech

Dva odsouzení výtečníci, Adam Johnston a Scott Spriggs, byli v rámci výkonu trestu zaměstnáni jako obsluha třídící linky na odpad. Zde přicházeli do styku s elektroodpadem určeným k dalšímu zpracování, mezi nímž se nacházely i vyřazené počítače. Oba muži pojali nápad využít této skutečnosti ve svůj prospěch a začali postupně po malých částech vynášet počítačové komponenty ze smetiště do věznice. Vše potřebné se jim nakonec opravdu podařilo pronést a výsledkem byly dva funkční počítače, které ukryli v podhledu ve stropě.

To by samo o sobě nepředstavovalo závažnější problém, avšak Johnstonovi a Spriggsovi se podařilo tyto počítače připojit do místní sítě a autentizovat se přihlašovacími údaji okoukanými jednomu ze zaměstnanců přes rameno. Najednou tak získali přístup k informacím o odsouzených i o zaměstnancích věznice, o tamějších bezpečnostních mechanismech a dokonce byli schopni pro sebe získat přístup do jinak nepřístupných částí vězení, vystavovat si libovolné propustky a dosáhnout na další podobné výhody.

Za mřížemi páchali další trestnou činnost

Ani to však nebylo všechno. S jídlem roste chuť a oba recidivisté se rozhodli páchat trestnou činnost díky zázrakům moderních technologií i za mřížemi. Na základě osobních údajů získaných přístupem do personálních záznamů věznice si vyžádali vystavení několika kreditních karet a pomocí falešných údajů zinkasovali peníze od berního úřadu coby daňovou vratku. Dále se věnovali studiu informací o domácí výrobě drog či výbušnin, sledování filmů a porna a následnému přeprodeji těchto ve vězení vzácných komodit ostatním vězňům.

Nepřehlédněte: Bombers Row: jak trávila svůj čas ve vězení skupinka přátel složená z nejhorších bombových útočníků v USA?

Nic ale netrvá věčně. Přesto, že jejich aktivity dlouho unikaly pozornosti dozorců a IT oddělení věznice, nakonec došlo i na Johnstona se Spriggsem. Připojení k internetu pro zaměstnance věznice mělo nastavenou kvótu na objem přenesených dat, kterou uvěznění počítačoví nadšenci svými excesivními aktivitami samozřejmě překročili, a o přihlašovací údaje dříve okradený zaměstnanec, pod jehož identitou se do sítě připojovali, začal celou záležitost řešit s IT oddělením.

O místo přišel i ředitel věznice

Pracovníkům IT oddělení se následně podařilo celé záhadě přijít na kloub, nakonec identifikovali i síťové kabely vedoucí do podhledu ve stropě k ukrytým počítačům a předali celou záležitost příslušným orgánům. Vyšetřování prokázalo pochybení na straně věznice hned na několika úrovních, od nedostatečného zabezpečení sítě až po nevyhovující interní procesy, kdy byly známy indicie, že došlo k infiltraci některého ze systémů, ale nebyla přijata žádná opatření. To nakonec stálo šéfa věznice Jasona Buntinga jeho místo.

A oba hlavní aktéři, co celý rozruch způsobili? Ti byli rozděleni a přesunuti do jiných věznic, kde si odpykávají své tresty navýšené za kyberkriminalitu páchanou za mřížemi.

Zdroje: cleveland.com, cnews.cz, theverge.com, gizmodo.com

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu