Nindžové: Jak se japonští špioni stali akčními hrdiny?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Historie Japonska je protkána příběhy legendárních bojovníků, kteří uchvátili představivost lidí široko daleko. Mezi tyto bojovníky patřili samurajové a nindžové. Každá z těchto skupin se vyznačovala jedinečnými dovednostmi, díky nimž byli jejich příslušníci obávaní na bojišti a respektovaní mimo něj.

Historie nindžů je zahalena tajemstvím

Nindžové byli v japonských feudálních válkách nejlepšími špionážními agenty. Jejich tajemný nádech jim ve 20. století pomohl proniknout i do populární kultury. Přesný původ nindžů je zahalen tajemstvím, ale předpokládá se, že obecně vznikli z různých vrstev obyvatel, včetně rolnických rebelů, banditů a chrámových mnichů. ¨

Někteří historici se nicméně domnívají, že nindžové byli potomky Jamabušiů, horských poustevníků, kteří vyznávali esoterický buddhismus a byli zkušení v bojových uměních. Jiní tvrdí, že se nindžové inspirovali čínskými šaolinskými mnichy, kteří byli známí svou zdatností v bojových uměních. Bez ohledu na svůj původ se nindžové rychle proslavili svými špionážními, sabotážními a vražednými schopnostmi.

Nindžové byli „aktivní“ od 14. století, i když první zmínky o nich jsou ještě o několik staletí starší, kdy si je najímali feudální japonští válečníci, a to především pro zpravodajské účely. Většina toho, co je známo, pochází z textů napsaných v 16. století a později, tedy dlouho po válkách šógunů, kdy nindžové zažívali největší rozkvět.

Čím se vyznačoval nindža?

Na rozdíl od samurajů, kteří byli vysoce vycvičenými bojovníky z elitních rodin, nindžové pocházeli ze všech vrstev společnosti. Na rozdíl od samurajů nebyli nindžové vázáni přísným kodexem cti, který vyžadoval boj tváří v tvář. Vojevůdci mohli nindži využívat k „partyzánskému boji“, který by samuraje zneuctil.

Protože nindžové sloužili jako žoldáci a špióni, museli být obzvláště zdatní v nenápadném pohybu, maskování a lsti. Jejich hlavním úkolem bylo tajně shromažďovat užitečné informace pro svého pána. Nindžové byli mistry v umění, které je dnes známé jako nindžucu, dříve označovaném též jako šinobidžucu.

Nindžucu

Ve 14. století vznikly po celém Japonsku asi dva tucty škol nindžů. Podle Bansenshukai ze 17. století, dvaadvacetisvazkové encyklopedie o umění nindžů, našla disciplína nindžucu inspiraci v taktice geniálního čínského válečného stratéga Sun Tzu.

Hlavní schopností nindžů byla infiltrace, byli odborníky na maskování a nepozorovaný pohyb po nepřátelském území. Často se vydávali za rolníky, mnichy nebo potulné obchodníky, aby mohli sbírat informace a plnit své úkoly. Ke splnění svých cílů používali také různé zbraně a pomůcky.

Vrhací hvězdice.
zdroj: unsplash.com

Z psychologického hlediska vyžadoval dobrý nindža intenzivní sebekázeň a duševní stav naprostého klidu, kdy člověk neuhne, ani když mu na hruď přiloží čepel nože. Kladl se také důraz na duševní a duchovní disciplínu, protože nindža musel být schopen vydržet dlouhá období izolace a strádání. Proslulé bylo i nošení šurikenů. Tyto vrhací hvězdice se daly snadno skrýt a použít k odzbrojení protivníka.

Dnes se nindžucu praktikuje jako bojové umění a forma fyzického a mentálního tréninku. Studují ho také vojáci a policisté kvůli jeho praktickému využití ve špionáži a boji proti terorismu.

Nindžové v moderní kultuře

Díky mnoha barvitým příběhům, které se po staletí předávaly z generace na generaci, není divu, že se nindžové stali pro Japonsko ikonami. Starosta města Iga sehrál v 50. letech 20. století velkou roli v tom, že se nindžové dostali do širšího povědomí veřejnosti, když zde vybudoval „muzeum nindžů“. Následovala záplava novinových článků a knih.

Klíčovým popularizačním momentem byla pro nindži též scéna z filmu Žiješ jenom dvakrát z roku 1967, kde agent 007 bojuje s nindžou. Tím úspěšně pronikli do mainstreamové popkultury.

V 80. letech 20. století se z nindžů stal obrovský byznys. Hojně se objevovali ve filmech, televizi, videohrách, komiksech, a dokonce i v názvech výrobků – od mixérů přes motorky až po parfémy. Želvy Ninja se staly hitem animovaného seriálu a hračky s nimi spojené se staly jedněmi z nejprodávanějších figurek všech dob.

Zdroj: history.com, japaninsider.com, realclearhistory.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu