Nejpozoruhodnější fakta o vývoji dětí od narození do jednoho roku. Některé vás překvapí

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Roztomilá miminka jsou přinejmenším úžasná. Děti vám mohou poskytnout úplně nový pohled na život. To ovšem víme, ale chcete si o nich přečíst fascinující fakta, která odhalují jejich narození až první rok života?

Děti se rodí se smyslem pro rytmus

Děti vlastní instinktivní schopnost reagovat na rytmus a tempo hudby. Dokonce jim přijde přitažlivější, než samotná řeč.

Děti vlastní „potápěčský reflex“

Též známý jako bradykardická odpověď. Jejich organismus se přirozeně přizpůsobí ponoření do vody. Automaticky se zpomalí srdeční frekvence a pod vodou zadrží dech. Ještě neuvěřitelnější je, že během prvních několika měsíců svého života, mohou dýchat a polykat současně jako ryby. Tomuto talentu se učí již v bříšku matky, ale ztrácí ho kolem šesti měsíců věku.

Novorozenci mají v těle 300 kostí

To je o 94 % více než u dospělých. Kde se potom nachází kosti navíc? Během vývoje se spojují. Přesto se jim např. čéška kolen, vyvíjí do tvrdé kosti až v předškolním období, mezi třemi až pěti lety.

Spotřeba plenek během prvního roka života

Malé děti močí každých 20 minut, dokud se pořádně nevyvine močový měchýř. Vy tak spotřebujete přes 3000 kusů dětských plenek, což je ohromující číslo!

Miminka jako první rozpoznávají červenou barvu

Odborníci sice naznačují, že novorozenci vidí pouze černou, bílou a šedou barvu, ale další teorie ukazuje, že vidí i různé rozmazané odstíny. První barvou je údajně červená, jako poslední naopak modrá a fialová.

Děti rostou velice rychlým tempem

Děti svoji porodní váhu během pěti měsíců zdvojnásobí a do jednoho roku života dokonce přibližně ztrojnásobí. Každý měsíc také vyrostou asi o 1 až 1,5 cm. Pokud by to tak bylo napořád, v dospělosti by děti měřily až 51 metrů.

Novorozenci jsou bez slz

Sice pláčou, ale skutečné slzy produkují asi až ve třech týdnech věku. A jejich žaludek je cca velikosti vlašského ořechu. Není divu, že vyžadují neustálé krmení. Chuťové buňky rozpoznávají navíc jen sladké a kyselé.

Dětem vypadají vlasy, se kterými se narodily

Obvykle se tak děje do útlého věku čtyř měsíců. Na místech původních vlasů rostou úplně nové.

Děti spí do jednoho roku života až 5400 hodin

Zdá se vám to moc? Pamatujte na to, že děti během prvních tří měsíců prospí většinu dne i noci. Potom vás toto číslo nemusí až tolik zaskočit. A rodiče ochudí v prvním roce života až o 44 dnů spánku, sečteno a podtrženo. Neskutečné!

Kojenci mají nadměrně velké některé části těla

Hlava novorozence představuje 1/4 jeho délky těla, zatímco lebka dospělého člověka je asi 1/7 celkové délky těla. Zatímco oči jsou velikostí jen 75 % dospělých očí, ty se naopak ještě zvětší.

Zdroj: pbcexpo.com.au

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT