Nejodlehlejší místo na Zemi hledejte v Pacifiku, na Point Nemo to mají nejblíže astronauti z ISS

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Napadlo vás někdy přemýšlet nad tím, kde se nachází nejodlehlejší místo na naší planetě, tedy místo nacházející se nejdál od pevniny či naopak od moří a oceánů? Pokud pomýšlíte nad Antarktidou nebo Arktidou, nejste úplně vedle. Na obou místech se nacházejí takzvané póly nedostupnosti, třetí najdeme na území Asie a to úplně nejodlehlejší se nachází uprostřed Pacifiku. Zajímavostí zůstává, že do stejné oblasti umístil spisovatel Howard Phillips Lovecraft své známé monstrum zvané Cthulhu, a to zhruba 70 let předtím, než byl Point Nemo lokalizován.

Z oběžné dráhy je to sem blíž než od nejbližšího ostrova

Bod označený jako Point Nemo lokalizoval v roce 1992 chorvatsko-kanadský inženýr Hrvoj Lukatela pomocí počítače. Přesné souřadnice nejodlehlejšího místa světa stanovil na 48 ° 52,6 ′ jižní šířky a 123 ° 23,6 ′ západní délky. K nejbližšímu ostrovu byste pluli více než dva týdny, nachází se totiž 2700 km daleko (atol Ducie na severu a ostrov Motu Nui na severovýchodě).

Mezinárodní vesmírná stanice ISS prolétá po oběžné dráze zhruba ve výšce 400 km nad povrchem Země, dá se tedy s nadsázkou říct, že astronauti prolétávající zrovna nad touto oblastí to sem mají blíže, než jiní lidé z „okolních“ obydlených ostrovů. Asi se tedy nebudete moc divit, že Lukatel toto místo nikdy osobně nenavštívil.

foto: Timwi – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4444393

Silné proudy tu obývá jen málo živočichů

Point Nemo pojmenovali podle podmořského námořníka z románu Dvacet tisíc mil pod mořem od Julesa Verna. Přeložit by se dal jako „bod nikoho“ a je specifický i svými silnými proudy, které odnášejí vše živé pryč. Oblast proto neposkytuje dostatek potravy a je velice chudá na běžné mořské živočichy. Žijí tu jen bakterie a malí krabi u mořského dna.

Toto odlehlé místo bylo také vybráno jako ideální pro řízený dopad částí vesmírných objektů, které by nestihly shořet v atmosféře (např. částí ruské vesmírné stanice Mir). Hrozí totiž jen zcela zanedbatelné riziko, že by trosky mohly ohrozit člověka a tak je oceán poblíž tohoto bodu využíván jako pohřebiště či skládka vyřazené kosmické techniky. Kromě jachtařů, kteří nedaleko čas od času proplouvají v rámci nějakého extrémního závodu, sem totiž asi jen tak někdo nezavítá.

Něco pro fanoušky záhad – divný zvuk a Cthulhu

Point Nemo přitahuje samozřejmě i pozornost nadšených záhadologů a fanoušků science fiction. Před necelým stoletím, konkrétně v roce 1926, poznal svět monstrum zvané Cthulhu, a to v románu spisovatele H. P. Lovecrafta, který jej umístil do potopeného města R’lyeh. Toto ztracené město se má nacházet na souřadnicích 47°9′ jižní šířky a 126°43’ západní délky, tedy velice blízko umístění Pointu Nemo.

Když pak v roce 1997 zaznamenali vědci v této oblasti velice hlasitý zvuk, měli Lovecraftovi fanoušci jasno – buď se tam opravdu skrývá sám Cthulhu, nebo jiný dosud neobjevený tvor. K jejich zklamání se však brzy přišlo na to, že onen tajemný zvuk, který se šířil i na 4000 km daleko, měl na svědomí obrovský kus ledu, který se ulomil v Antarktidě.

Zdroje informací: noaa.gov, rozhlas.cz, lodninoviny.cz, theoceanrace.com, ponant.com, bbc.com

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu