Napadlo vás někdy přemýšlet nad tím, kde se nachází nejodlehlejší místo na naší planetě, tedy místo nacházející se nejdál od pevniny či naopak od moří a oceánů? Pokud pomýšlíte nad Antarktidou nebo Arktidou, nejste úplně vedle. Na obou místech se nacházejí takzvané póly nedostupnosti, třetí najdeme na území Asie a to úplně nejodlehlejší se nachází uprostřed Pacifiku. Zajímavostí zůstává, že do stejné oblasti umístil spisovatel Howard Phillips Lovecraft své známé monstrum zvané Cthulhu, a to zhruba 70 let předtím, než byl Point Nemo lokalizován.
Z oběžné dráhy je to sem blíž než od nejbližšího ostrova
Bod označený jako Point Nemo lokalizoval v roce 1992 chorvatsko-kanadský inženýr Hrvoj Lukatela pomocí počítače. Přesné souřadnice nejodlehlejšího místa světa stanovil na 48 ° 52,6 ′ jižní šířky a 123 ° 23,6 ′ západní délky. K nejbližšímu ostrovu byste pluli více než dva týdny, nachází se totiž 2700 km daleko (atol Ducie na severu a ostrov Motu Nui na severovýchodě).
Mezinárodní vesmírná stanice ISS prolétá po oběžné dráze zhruba ve výšce 400 km nad povrchem Země, dá se tedy s nadsázkou říct, že astronauti prolétávající zrovna nad touto oblastí to sem mají blíže, než jiní lidé z „okolních“ obydlených ostrovů. Asi se tedy nebudete moc divit, že Lukatel toto místo nikdy osobně nenavštívil.
Silné proudy tu obývá jen málo živočichů
Point Nemo pojmenovali podle podmořského námořníka z románu Dvacet tisíc mil pod mořem od Julesa Verna. Přeložit by se dal jako „bod nikoho“ a je specifický i svými silnými proudy, které odnášejí vše živé pryč. Oblast proto neposkytuje dostatek potravy a je velice chudá na běžné mořské živočichy. Žijí tu jen bakterie a malí krabi u mořského dna.
Toto odlehlé místo bylo také vybráno jako ideální pro řízený dopad částí vesmírných objektů, které by nestihly shořet v atmosféře (např. částí ruské vesmírné stanice Mir). Hrozí totiž jen zcela zanedbatelné riziko, že by trosky mohly ohrozit člověka a tak je oceán poblíž tohoto bodu využíván jako pohřebiště či skládka vyřazené kosmické techniky. Kromě jachtařů, kteří nedaleko čas od času proplouvají v rámci nějakého extrémního závodu, sem totiž asi jen tak někdo nezavítá.
Něco pro fanoušky záhad – divný zvuk a Cthulhu
Point Nemo přitahuje samozřejmě i pozornost nadšených záhadologů a fanoušků science fiction. Před necelým stoletím, konkrétně v roce 1926, poznal svět monstrum zvané Cthulhu, a to v románu spisovatele H. P. Lovecrafta, který jej umístil do potopeného města R’lyeh. Toto ztracené město se má nacházet na souřadnicích 47°9′ jižní šířky a 126°43’ západní délky, tedy velice blízko umístění Pointu Nemo.
Když pak v roce 1997 zaznamenali vědci v této oblasti velice hlasitý zvuk, měli Lovecraftovi fanoušci jasno – buď se tam opravdu skrývá sám Cthulhu, nebo jiný dosud neobjevený tvor. K jejich zklamání se však brzy přišlo na to, že onen tajemný zvuk, který se šířil i na 4000 km daleko, měl na svědomí obrovský kus ledu, který se ulomil v Antarktidě.
Zdroje informací: noaa.gov, rozhlas.cz, lodninoviny.cz, theoceanrace.com, ponant.com, bbc.com