Nejmladší matka na světě – Lina Medina otěhotněla a porodila chlapce ve svých pěti letech

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Když rodiče vydali na vyšetření se svou dcerou, obávali se, že v jejím zvětšujícím se břiše bují nádor. Lékař však odhalil jinou příčinu, která dodnes udivuje jeho kolegy a ostatní lidi šokuje. Pětiletá Lina Medina nebyla nemocná, čekala dítě a nacházela se v sedmém měsíci těhotenství.

Menstruovat začala už v 8 měsících

Peruánka Lina Marcela Medina de Jurado se narodila v září roku 1933 a žila v andské vesnici Ticrapo v provincii Huancavelica. Podle dobového lékařského časopisu La Presse Médicale, který také otiskl i známou fotografii gravidní pětileté Liny, začala dívka ovulovat a menstruovat opravdu brzy. Jako první se uváděl věk jednoho roku, později dokonce osmi měsíců s tím, že se její cyklus stal pravidelným již ve třech letech. V pěti letech najednou menstruovat přestala, nikoho však nemohlo napadnout, že je to kvůli těhotenství. V době porodu navíc měla plně vyvinutá prsa i vaječníky.

Kdo je otcem?

Výrazně předčasnou pubertu zřejmě způsobila nějaká hormonální porucha zapříčiněná poruchou hypofýzy. Stává se to sice zřídka, ale můžeme říci, že to není ani zdaleka tak šokující jako fakt, že někdo (pohlavně) dospělý dokáže znásilnit sotva pětileté dítě.

Lina nikdy neprozradila, kdo byl otcem dítěte.. Pravděpodobně to sama ani neví, protože si nejspíš vůbec neuvědomovala, co se to s ní děje. Když se policie o případu dozvěděla, zadržela jako podezřelého Linina otce. Pro nedostatek důkazů jej však brzy propustili. Dalším podezřelým se pak stal jeden z jejích bratrů.

Chlapec považoval matku za svou sestru

Linu si vzal do péče lékař Gerardo Lozada v nemocnici ve městě Pisco, který o jejím případu informoval odborný svět skrze výzkumníka Edmunda Escomela a zprávu podal i na Lékařskou akademii v Limě. Na první kontrolu ji rodiče přivedli na začátku dubna v domnění, že jí v břiše roste nádor. Vyšetření však prokázala sedmý měsíc těhotenství. Děvčátko porodilo 14. května 1939 císařským řezem chlapce, který vážil 2,7 kg a měřil 47,5 cm. Pojmenovali jej Gerardo po lékaři. V tu chvíli bylo Lině přesně pět let, sedm měsíců a dvacet jedna dnů. O dva roky později její věk potvrdila řada psychologických testů.

Lina pravděpodobně vůbec nechápala, co se s ní děje. O miminko se přirozeně sama starat nemohla a ani nechtěla, dávala přednost panenkám. Malý Gerardo ji zase až do svých deseti let považoval za svou sestru, teprve poté mu prozradili, že je ve skutečnosti jeho matkou. Vyvíjel se jako normální zdravé dítě, ale dožil se jen 40 let. V roce 1979 zemřel na poruchu kostní dřeně. Lina se v dospělosti vdala a porodila druhého syna, kterého od jeho bratra dělilo neuvěřitelných 33 let.

Čtěte také: Aron Lee Ralston: Vášnivý horolezec, který si musel uříznout vlastní ruku, aby přežil.

Další dětské matky

Lina dodnes zůstává nejmladší matkou světa, ale najdou se i další případy dětí, jejichž výrazně předčasné vyspělosti někdo zneužil. Ve třicátých letech minulého století se svět dozvěděl o dvou šestiletých těhotných dívkách. Jedna pocházela z Indie, dvoukilovou holčičku porodila císařským řezem v nemocnici v Dillí. Menstruaci prý nikdy neměla, prsa rovněž neměla plně dovyvinutá, přesto zvládla miminko kojit celých 9 měsíců.

O druhé šestileté holčičce lze dohledat více informací, které jsou však o to více zarážející. Jelizavetu Griščenko znásilnil její dědeček a rodila v Charkově na Ukrajině. Její rodiče však odmítli císařský řez a děvčátko nechali rodit vaginálně za pomocí kleští. Miminko během komplikovaného porodu zemřelo kvůli předčasně odloučené placentě. Lékaři však uvedli, že se mohla narodit zcela zdravá holčička s třemi kily a 52 centimetry.

Zdroj: evoke | zdroj foto: Reuters/Caretas

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu