Nejhorší zemětřesení v dějinách lidstva v provincii Šen-si. Vyžádalo si na 830 tisíc lidských obětí

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Bylo ráno 23. ledna roku 1556, když byla čínská provincie Šen-si zasažena zatím tím nejhorším zemětřesením v dějinách lidstva. Přírodní katastrofa si tehdy vyžádala na 830 tisíc obětí a změnila se i okolní krajina. Někde se země zvedla a vytvořila nové vrcholky, jinde se zase zásadně propadla a vytvořila tak údolí.

Půl roku ve strachu

Když se v zimě roku 1556 do čínské provincie Šen-si přihnalo zemětřesení, nikdo nemohl tušit, jaké to bude mít nedozírné následky. Udeřilo tou největší možnou silou a zničilo všechno, co mu přišlo do cesty. Lidé umírali a krajina se měnila před očima. Hory i řeky se najednou ocitly na jiném místě, cesty už neexistovaly. Na některých místech se ze země vynořily nové říčky, jinde země pukla a vytvořila nové strže. Chrámy, domy nebo městské hradby byly srovnány se zemí jakoby nic.

Epicentrem otřesů se stal okres Chua, ten ležel poblíž stejnojmenné hory. V průběhu dalšího půl roku zde přibližně každý měsíc docházelo k opakovaným otřesům. Dopravní síť byla ochromena a zemětřesení tehdy zasáhlo na stovku okolních okresů.

Děsivá bilance

Otřesy zasáhly okolí v délce asi 800 – 850 kilometrů a zemřelo na 60 procent zdejších obyvatel. Někteří lidé tehdy žili v zemnicích, tedy jeskyních, které byly zahloubeny ve sprašových svazích – docházelo k sesuvům půdy a lidé tak byli pohřbeni doslova zaživa ve svých domovech.

Pozdější vědecké výzkumy odhalily, že velikost zemětřesení byla přibližně 8,0 až 8,3 stupně Richterovy škály.

Velká část Číny byla zničena

I s ohledem na to, jak tehdejší obyvatelé žili, bylo zemětřesení naprosto zničující a většina vnitřní Číny byla zničena nenávratně. Po zemětřesení se ale zdejší lidé již dostatečně poučili a své příbytky začali následně budovat z mnohem odolnějších materiálů.

Hmotné škody způsobené touto katastrofou se dodnes nedají zcela vyčíslit. Ztráta lidských životů ovšem bolela místní nejvíce.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu