Bylo ráno 23. ledna roku 1556, když byla čínská provincie Šen-si zasažena zatím tím nejhorším zemětřesením v dějinách lidstva. Přírodní katastrofa si tehdy vyžádala na 830 tisíc obětí a změnila se i okolní krajina. Někde se země zvedla a vytvořila nové vrcholky, jinde se zase zásadně propadla a vytvořila tak údolí.
Půl roku ve strachu
Když se v zimě roku 1556 do čínské provincie Šen-si přihnalo zemětřesení, nikdo nemohl tušit, jaké to bude mít nedozírné následky. Udeřilo tou největší možnou silou a zničilo všechno, co mu přišlo do cesty. Lidé umírali a krajina se měnila před očima. Hory i řeky se najednou ocitly na jiném místě, cesty už neexistovaly. Na některých místech se ze země vynořily nové říčky, jinde země pukla a vytvořila nové strže. Chrámy, domy nebo městské hradby byly srovnány se zemí jakoby nic.
Epicentrem otřesů se stal okres Chua, ten ležel poblíž stejnojmenné hory. V průběhu dalšího půl roku zde přibližně každý měsíc docházelo k opakovaným otřesům. Dopravní síť byla ochromena a zemětřesení tehdy zasáhlo na stovku okolních okresů.
Děsivá bilance
Otřesy zasáhly okolí v délce asi 800 – 850 kilometrů a zemřelo na 60 procent zdejších obyvatel. Někteří lidé tehdy žili v zemnicích, tedy jeskyních, které byly zahloubeny ve sprašových svazích – docházelo k sesuvům půdy a lidé tak byli pohřbeni doslova zaživa ve svých domovech.
Pozdější vědecké výzkumy odhalily, že velikost zemětřesení byla přibližně 8,0 až 8,3 stupně Richterovy škály.
Velká část Číny byla zničena
I s ohledem na to, jak tehdejší obyvatelé žili, bylo zemětřesení naprosto zničující a většina vnitřní Číny byla zničena nenávratně. Po zemětřesení se ale zdejší lidé již dostatečně poučili a své příbytky začali následně budovat z mnohem odolnějších materiálů.
Hmotné škody způsobené touto katastrofou se dodnes nedají zcela vyčíslit. Ztráta lidských životů ovšem bolela místní nejvíce.