Nejhorší kanadská námořní katastrofa 1. světové války. Jak šla ke dnu nemocniční loď Llandovery Castle?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Llandovery Castle byla jednou z pěti nemocničních kanadských lodí, které sloužily v první světové válce. Na cestě z Halifaxu do Liverpoolu byla ale 27. června 1918 bombardována – a poslána ke dnu. Katastrofu téměř nikdo nepřežil, a to i přesto, že loď nesla čitelné označení červeného kříže.

Historie lodi

Nemocniční loď Llandovery Castle se původně plavila mezi Londýnem a východní Afrikou, od srpna 1914 byla její trasa pozměněna, a dále plula na trase mezi Londýnem a západní Afrikou. Nicméně 26. července byla přidělena kanadským silám. Šlo o plně vybavenou loď, která primárně sloužila jako záchranná loď pro zraněné námořníky a vojáky. Na její palubě bylo 622 lůžek, o raněné se pak staralo 102 členů zdravotnického personálu.

Den tragédie

27. června 1918 se dostala nemocniční loď pod palbu německé ponorky U-86. Její kapitán Helmut Brümmer – Patzig si byl velmi dobře vědom toho, že na nemocniční loď nemá právo útočit, a tak se pokusil zničit důkazy o torpédování lodi. Ponorka tak i po potopení lodi dále útočila na personál unikající v záchranných člunech. Nakonec se podařilo přežít pouze 24 lidem, kteří byli v jednom ze záchranných člunů. Na pomoc jim připlul torpédoborec HMS Lysander.

německá ponorka U-86 (Autor: neznámý – http://www.navyphotos.co.uk, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6366119)

V rozporu s mezinárodním právem

Veškerá pravidla a také mezinárodní práva zakazují útočit na stanice první pomoci, a to se vztahuje i na nemocniční lodě. I když byla Llandovery Castle velmi zřetelně označena velkým červeným křížem, Němci se ji rozhodli potopit. Po válce se potopení lodi dostalo i před soud a německá strana se musela z činu zodpovídat. Odpovědnosti však důstojníci útočící německé lodi unikli.

Kapitán německé ponorky společně s dalšími dvěma svými poručíky byli obviněni z válečných zločinů ihned po válce. Patzig však stačil ze země uprchnout a vyhnul se tak vydání. Poručíci, i když souzeni byli, nakonec svému trestu také unikli. 

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu