Nástupci na trůn v britské královské rodině. Kdo má nárok vládnout a v jakém pořadí následníci jsou?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

V posledních dnech se snad nemluví ani o ničem jiném. Královský pár Harry a Meghan vévoda a vévodkyně ze Sussexu se rozhodli vzdát svých úloh v královské rodině a královna jim dala své požehnání. Za vším má stát silný tlak médií na jejich osoby, což údajně právě Meghan velmi těžce nese. Zlí jazykové ovšem tvrdí, že jde spíše o sobecké záměry a také se říká, že když Meghan něco chce, dosáhne svého. Pravdou je, že dodržovat všechna pravidla, která členy královské rodiny svazují, není jistě vůbec snadné. A Harry je až šestým v pořadí na královský trůn. Kdo je ještě před ním?

Linie následnictví

Linie následnictví britského trůnu je uspořádaný seznam osob, které jsou oprávněny k tomu zasednout na trůn Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Ještě do roku 2013 se následnictví stanovovalo podle starých pravidel, která byla později upravena. Prvotní zákony platily od roku 1701. Ovšem na summitu Společenství národů v Perthu, který se konal dne 28. října 2011, se členské státy zavázaly přijmout nová opatření. Pokud se například narodí syn a dcera je prvorozená, již neuvolňuje mužskému následníkovi místo v pořadí, ale má na trůn právo sama žena. Není už také nutné manželství pouze s katolíky.

Oficiálně se nezveřejňuje úplný seznam osob, které mají na trůn nárok, avšak díky výzkumu genealogů, je jasné, že linie následnictví nyní obsahuje až několik tisíc osob. Ti ovšem logicky nemají nárok na trůn se někdy dostat. Připomeňme si ale ty, kdo tento nárok mají a pravděpodobně na trůn jednou skutečně usednou. Jedno je jisté, Harry se svou ženou Meghan to už nebudou.

  • Současná panovnice královna Alžběta II
  • Princ Charles z Walesu (nejstarší syn královny Alžběty II.)
  • Princ William, vévoda z Cambridge (syn Charlese)
  • Princ George z Cambridge (syn Williama)
  • Princezna Charlotte z Cambridge (dcera )
  • Princ Louis z Cambridge (syn Williama)
  • Princ Harry, vévoda ze Sussexu (syn Charlese)

Velká Británie alespoň může mít jistotu, že bez panovníka jistě nikdy nezůstane. Ať už s Harrym, nebo bez něj.

Autor: Karel Mareš
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu