Módní ikony 20. století… které osobnosti určují trendy dodnes?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

20. století bylo bohaté na průkopové kousky v šatníku, které nosíme dodnes. I když se dávno vyšvihly na mola úplně nové modely, jsou kousky, které nic nepřekoná ani po mnoha letech. Čím se do dějin módy zapsala Coco Chanel nebo Marylin Monroe?

Coco Chanel

Slavná Coco Chanel pocházela z velmi skromných poměrů. Po smrti své matky strávila dokonce několik let v klášteře. Už tam si všimla, jak se jeptišky účelně oblékají. Později uvolnila ženy ze spárů korzetů a do módy přenesla jednoduchý a praktický styl. Jako vůbec první prosadila černou barvu do běžné módy. Do té doby se totiž černá barva nosila jen na úboru pro služebnictvo. Jejím vůbec nejslavnějším modelem, který patří dodnes k nutnému základu šatníku každé ženy, jsou universální malé černé šaty.

Marilyn Monroe

Jen když se řekne její jméno, každému se vybaví slova jako sexy, smyslná a nespoutaná. Taková ona by a přesně tak se i oblékala. Na tehdejší dobu až příliš vyzývavá a odvážná. Nosila krátké šaty, které odhalovaly nohy a šaty přiléhavé tak, aby dokonale kopírovaly její ženské tvary. Milovala rudou rtěnku, šperky a vždy měla dokonale upravené vlasy. V módě upřednostňovala obyčejné barvy – bílou, černou, červenou, béžovou nebo krémovou. Ovšem s vysokým rozparkem a hlubokým výstřihem oslnila během chvilky každého. Dodnes je brána jako za jednu z největších módních ikon a ženy po celém světě se nechaly inspirovat jejím stylem a své ženské křivky se nebojí také obtáhnout.

Brigitte Bardot

Odvážná byla i Brigitte Bardot. Stala se sexsymbolem 60. let a byla dokonalým ztělesněním francouzského šarmu. Všechny její outfity byly smyslné, ležérní a nechávaly vyniknout všechny ženské přednosti. Všechny ženy se jí chtěly podobat. Herečka se nikdy nebála experimentovat a dokázala zkombinovat zdánlivě nekombinovatelné kousky. Nosila elegantní pouzdrové šaty, ale nejraději měla ty, které odhalovaly ramena. Ráda nosila hluboké výstřihy, vysoké rozparky a její nesmrtelná kombinace vysokých kozaček nad kolena s minisukní nechala chladného jen málokoho. Začala nosit leopardí vzory, které se do módy neustále vracejí i dnes. Milovala také výrazné puntíky, které se nosí stále. I dnes pro mnoho žen zůstává velkou inspirací.

Grace Kelly

Úplným opakem byla monacká kněžna Grace Kelly. Byla milovnicí luxusu a nadčasových střihů. Dávala přednost především klasické eleganci a nosila jen vytříbené materiály. Když se objevila na veřejnosti, vždy na sebe strhla vlnu pozornosti. Stala se dokonalou ikonou konzervativního oblékání. Uměla naprosto do detailů sladit barvy, střihy a doplňky. Dominovaly u ní svetříky, hedvábné košile, pouzdrové sukně a šaty z těch nelepších materiálů. Milovala i bohaté áčkové sukně, které se nosí dodnes.

A co vy, máte také alespoň některý z legendárních kousků podle celebrit doma?

Autor: Katka Procházková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu