Mitrochinův archiv otevřel dveře k tajemstvím KGB

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Sovětská tajná bezpečnostní služba známá jako KGB se podobně jako CIA po desetiletí podílela na mnoha tajných špionážních operacích po celém světě. Za většinu tajemství, která dnes o KGB víme, vděčíme muži jménem Vasilij Mitrochin. Mitrochin byl více než třicet pět let archivářem KGB. Shromáždil přes 25 000 stran nejrůznějších dokumentů, které po své emigraci do Velké Británie na začátku 90. let zveřejnil pod názvem Mitrochinův archiv. Co vše prozradil?

Vydírání pomocí sexuálních nahrávek

Jednou ze zemí, kterou se SSSR snažil přimět k připojení se ke komunistické ideologii, byla Indonésie. Poté, co indonéská komunistická strana získala s pomocí prezidenta Sukarna moc, si SSSR myslel, že bude mít v regionu spojence. Aby KGB zajistila, že Sukarno a Indonésie zůstanou spojenci, vymyslela plán pro případ, že by Sukarna potřebovala vydírat, aby dosáhla svého.

Sukarno měl totiž jednu slabinu, o které si KGB myslela, že by ji mohla využít ve svůj prospěch – „legendární sexuální apetit“. Našli proto skupinu atraktivních mladých žen, které následně převlékli za letušky a poslali do Sukarnova hotelu, když byl na návštěvě Moskvy. Divokou noc plnou sexu samozřejmě KGB nahrávala. Když ale později přinesli videonahrávky Sukarnovi, aby ho vydírali, nešlo vše podle plánu. Prezident Sukarno nejenže prohlásil, že je mu jedno, že KGB sex natočila, nebo že hrozí, že ho zveřejní, ale údajně si vyžádal i další kopie pro sebe.

Sexuální vydírání KGB ale fungovalo i jinde. V roce 1956 úspěšně vytvořili pro francouzského velvyslance Maurice Dejeana podobnou past, kterou tvořily atraktivní ženy, jimž KGB říkala „vlaštovky“. Zatímco Dejean s jednou ženou trávil intimní chvilku, vtrhl místnosti její fiktivní manžel. Tento falešný manžel pak vyhrožoval, že aféru vynese na veřejnost a podnikne právní kroky. Plán vyšel a Dejean byl dotlačen k tomu, aby se stal agentem KGB. Začal KGB dodávat francouzská tajemství výměnou za to, že aféru utají před veřejností i jeho ženou.

Nákup amerických bank

V polovině 70. let 20. století vypracovala KGB plán na tajné zakoupení tří amerických bank v severní Kalifornii v rámci tajné operace, jejímž cílem bylo získat informace o technologicky vyspělých společnostech v regionu. Tyto tři banky si KGB vybrala proto, že dříve poskytovaly úvěry technologickým společnostem. Mnohé z těchto společností měly smlouvy s americkou armádou, takže KGB doufala, že se jí podaří získat technologická tajemství americké armády. Aby se operace podařila, KGB uzavřela smlouvu se singapurským podnikatelem Amosem Dawem, který pro ni banky koupil, aniž by se americká vláda dozvěděla o plánu SSSR na krádež technologických tajemství. Než však KGB mohla banky převzít, operaci zmařila CIA, která si všimla, že peníze singapurského podnikatele pocházejí ze sovětské banky. Dawe totiž získal od singapurské pobočky moskevské banky úvěr ve výši tehdy neuvěřitelných 50 milionů dolarů.

Operace Pandora

V 60. letech 20. století panovalo v USA velké rasové napětí. KGB se domnívala, že by toho mohla využít a zhoršit situaci vyvoláním nepřátelství nebo přímo násilí mezi rasovými skupinami v USA. Plán nazvaný Pandora začal tím, že KGB začala šířit falešné letáky, které se tvářily jako letáky Židovské obranné ligy, pravicové židovské politické organizace. Tyto letáky, které ve skutečnosti psala KGB, tvrdily, že „černí Američané“ napadají Židy a rabují židovské obchody v New Yorku. Falešné letáky vyzývaly k boji proti černošskému obyvatelstvu. KGB pak tyto protičernošské letáky rozesílala též černošským militantním skupinám v naději, že v nich vzbudí antisemitismus a násilí.

V rámci své operace na vyvolání rasových nepokojů plánovala KGB také vyhodit do povětří černošskou vysokou školu. Poté, co by byla vysoká škola vybombardována nastraženým výbušným zařízením, plánovala KGB anonymně obvolat řadu černošských organizací a tvrdit, že za bombovým útokem stojí Židovská obranná liga.

Útoky na americkou infrastrukturu

Na konci 50. let začala KGB fotografovat americké elektrárny, přehrady, ropovody a další infrastrukturu kvůli operaci, která měla narušit dodávky elektřiny do celého New Yorku. Jakmile si KGB vybrala cíle, které považovala za zranitelné, zřídila si poblíž Harrisburgu v Pensylvánii úkryt. Odtud se agenti KGB snažili naplánovat a provést sérii útoků na americké energetické systémy.

Cílem byly vodní přehrady, které vyrábějí značnou část energie v USA. KGB vypracovala propracovaný plán na zničení dvou velkých vodních elektráren, přehrad Hungry Horse Dam a Flathead Dam v Montaně. Vyřazení těchto dvou přehrad z provozu by obrovsky ochromilo zásobování celé oblasti elektrickou energií. Útok měl začít několik kilometrů po proudu řeky South Fork od přehrady Hungry Horse. KGB plánovala, že agenti zničí energetické pilíře na vrcholu vysokého horského svahu, které by bylo obtížné znovu zprovoznit, a na neurčito tak vyřadí přenos energie z přehrady. Poté se měli agenti zmocnit ovládacích prvků přehrady Hungry Horse a zničit je. Útoky by vyřadily z provozu dodávky elektřiny do celého státu New York.

Zdroj: bigthink.com, nytimes.com, medium.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu