Milenci z Modeny byli muži… archeologové rozkryli stovky let starou záhadu a nestačili se divit

Přidat na Seznam.cz

Když archeologové v roce 2009 našli v nekropoli pod italským městem Modena dvojici koster v objetí a držící se za ruce, vysloužil si tento pár přirovnání ke slavnému mileneckému páru z pera Williama Shakespeara Romeovi a Julii. Nyní přišli vědci se šokujícím objevem. Nalezený pár, který si získal označení Milenci z Modeny, byli totiž dva muži.


Pár pohřbený společně ruku v ruce

Tento pár byl pohřben v době mezi 4. a 6. stoletím. A zatímco v roce 2009, kdy byli milenci nalezeni, ještě nebylo možné pohlaví pohřbených osob určit, aktuální vědecká analýza ukázala cosi neočekávaného a poměrně šokujícího. Za použití pokročilé techniky, která analyzovala proteiny v zubní sklovině objevených koster, vědci z boloňské university došli k závěru, že obě pohřbené kostry patří mužům. Přitom pohřbení mužů do společného hrobu a navíc v takto intimní pozici je podle odborníků velmi neobvyklé.

Jaký vztah je tedy pojil?

Vztah těchto dvou mužů je tak zahalen pod rouškou tajemství. Vědci ovšem dospěli k názoru, že objev dvou dospělých stejného pohlaví pohřbených ruku v ruce může mít hluboké důsledky pro chápání pohřbívání v době pozdní antické Itálie. I kdyby však byli tito muži skutečně milenci, je opravdu nezvyklé, aby byli uloženi k poslednímu odpočinku společně vedle sebe. V dané době nebyly homosexuální vztahy uznávané.

Příbuzní nebo vojáci

Autor studie Federico Lugli tvrdí: „Ačkoliv nemůžeme vyloučit, že oba pohřbení byli milenci, je nepravděpodobné, že by ti, kdo je pohřbili, chtěli jejich vztah takto znázornit tím, že zesnulým spojili ruce.“ V době, kdy byli muži pohřbeni, se totiž mnoho lidí v daném regionu obracelo ke křesťanství. I veřejné instituce a úřady měli k homosexuálním vztahům negativní postoj. Nabízí se samozřejmě i jiná vysvětlení jejich vzájemného vztahu. Jejich hrob se má nacházet na válečném hřbitově. Může se tedy jednat o vojáky, kteří zemřeli v bitvě. A protože jsou si kostry do jisté míry i podobné, nemohou vědci vyloučit, že šlo o příbuzné. Pravděpodobně bratry nebo bratrance.

Jejich pravá identita a povaha vztahu obou mužů však i nadále zůstává tajemstvím.

Autor: Martin L.

#kvíz 1 / 1 | V kterém roce byly tyto kostry nalezeny?

V kterém roce byly tyto kostry nalezeny?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.