Milenci z Modeny byli muži… archeologové rozkryli stovky let starou záhadu a nestačili se divit

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Když archeologové v roce 2009 našli v nekropoli pod italským městem Modena dvojici koster v objetí a držící se za ruce, vysloužil si tento pár přirovnání ke slavnému mileneckému páru z pera Williama Shakespeara Romeovi a Julii. Nyní přišli vědci se šokujícím objevem. Nalezený pár, který si získal označení Milenci z Modeny, byli totiž dva muži.

Pár pohřbený společně ruku v ruce

Tento pár byl pohřben v době mezi 4. a 6. stoletím. A zatímco v roce 2009, kdy byli milenci nalezeni, ještě nebylo možné pohlaví pohřbených osob určit, aktuální vědecká analýza ukázala cosi neočekávaného a poměrně šokujícího. Za použití pokročilé techniky, která analyzovala proteiny v zubní sklovině objevených koster, vědci z boloňské university došli k závěru, že obě pohřbené kostry patří mužům. Přitom pohřbení mužů do společného hrobu a navíc v takto intimní pozici je podle odborníků velmi neobvyklé.

Jaký vztah je tedy pojil?

Vztah těchto dvou mužů je tak zahalen pod rouškou tajemství. Vědci ovšem dospěli k názoru, že objev dvou dospělých stejného pohlaví pohřbených ruku v ruce může mít hluboké důsledky pro chápání pohřbívání v době pozdní antické Itálie. I kdyby však byli tito muži skutečně milenci, je opravdu nezvyklé, aby byli uloženi k poslednímu odpočinku společně vedle sebe. V dané době nebyly homosexuální vztahy uznávané.

Příbuzní nebo vojáci

Autor studie Federico Lugli tvrdí: „Ačkoliv nemůžeme vyloučit, že oba pohřbení byli milenci, je nepravděpodobné, že by ti, kdo je pohřbili, chtěli jejich vztah takto znázornit tím, že zesnulým spojili ruce.“ V době, kdy byli muži pohřbeni, se totiž mnoho lidí v daném regionu obracelo ke křesťanství. I veřejné instituce a úřady měli k homosexuálním vztahům negativní postoj. Nabízí se samozřejmě i jiná vysvětlení jejich vzájemného vztahu. Jejich hrob se má nacházet na válečném hřbitově. Může se tedy jednat o vojáky, kteří zemřeli v bitvě. A protože jsou si kostry do jisté míry i podobné, nemohou vědci vyloučit, že šlo o příbuzné. Pravděpodobně bratry nebo bratrance.

Jejich pravá identita a povaha vztahu obou mužů však i nadále zůstává tajemstvím.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 | V kterém roce byly tyto kostry nalezeny?

V kterém roce byly tyto kostry nalezeny?

zavřít reklamu