Spíme každý den a bez spánku bychom nemohli vůbec fungovat. Stav, ve kterém jsme mimo sebe, a naše tělo nabírá nové síly, stále více fascinuje vědce, a tak se snaží získat nová a nová fakta a spánku. Podívejte se s námi nata, která jsou lidem méně známá.
Sníme černobíle
Celých dvanáct procent všech lidí prožívá své sny černobíle. Vybavíte si, zda jsou vaše sny barevné? Ještě před zavedením barevné televize snilo barevně jen patnáct procent lidí. Starší lidé pak sní častěji černobíle než mladší lidé.
Zvířecí spánek
Milujete spánek? Tak to potom nejspíš budete hodně závidět kočkám. Ty totiž prospí až dvě třetiny svého života. Takovým žirafám ale stačí jen necelé dvě hodiny spánku denně. To by se dalo stihnout věcí, co myslíte? Pro srovnání průměrný člověk prospí jednu třetinu svého života.
Smrtelné nebezpečí
A že je pro nás spánek skutečně důležitý dokazuje i fakt, že nedostatek spánku člověka zabije rychleji než nedostatek jídla. Nejdéle beze spánku vydržel student Randy Gardner. Bylo to v roce 1964 a nespal pro vědecké účely. Vydržel to sice celých jedenáct dní, ale trpěl poté extrémní spánkovou deprivací.
Když se nám ráno nechce vstávat z postele
Nechce se vám ráno vstávat z postele a svůj budík byste nejraději zašlapali do země? Možná na tom ale nejste tak špatně. Ráno vstát do práce dělá problém většině lidí a není to nic neobvyklého. Existují ale lidé, kteří trpí jistou formou chronické únavy a tedy syndromem Dysanie. Tito jedinci to mají ráno nebývale těžké, jistě těžší než my všichni. Vstávání jim činí neuvěřitelný problém a trvá jim velmi dlouho, než vůbec mohou normálně fungovat. Zatímco nám stačí šálek kávy a opláchnout si obličej.
To osoby trpící parasomnií to nemají také vůbec snadné. Parasomnie představuje skupinu nejrůznějších nepřirozených jevů a stavů, které doprovázejí spánek. Objevují se v průběhu noci nebo při probouzení. Tito lidé o sobě během spánku vůbec nevědí a dělají věci, které by normálně nedělali. Existují i případy, kdy člověk spáchal zločin, řídil ve spánku nebo dokonce zabil a to jen díky parasomnii.
Hypnický trhák a noční můry
Už se vám někdy stalo, že jste usínali, byli v polospánku a najednou to s vámi z ničeho nic trhlo nebo jste měli pocit, že někam padáte? Tento stav se nazývá hypnický trhák a nejčastěji ho mají mladí lidé. Tito jedinci se považují za dokonale zdravé osoby. Proč se ale hypnický trhák objevuje, se zatím zcela jistě neví. Nejspíš je za tím zvýšená úzkost, vysoký příjem kofeinu před spaním nebo fyzická aktivita krátce před usnutím.
Jak dlouho vám trvá, než večer v posteli zaspíte? V ideálním případě by to mělo být deset až patnáct minut. Tak schválně, nemáte náhodou problém s usínáním? Taky by bylo dost zvláštní, kdybychom si ustlali, kdekoliv nás jen napadne a lehli si jako psi třeba pod stůl. Trápí vás noční můry? Možná vás překvapí, že strach není považován za jedinou emoci, která je doprovází. Ve skutečnosti během noční můry prožíváte pocity smutku, viny a zmatku.
A jak spíte vy?