Medvěd Wojtek, hrdina druhé světové války, šel do výslužby jako desátník. Jaký byl jeho příběh?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Medvěda jménem Wojtek si adoptovali vojáci 22. zásobovací roty dělostřelectva 2. polského armádního sboru. Zúčastnil se bitvy u Monte Cassina a dosáhl dokonce hodnosti desátníka. Ale pěkně popořadě.

Příběh statečného medvěda

V dubnu roku 1942, když byli zrovna polští vojáci na cestě z Persie do Palestiny, potkali cestou malého perského chlapce a od něj si za několik konzerv koupili malé medvídě. Malé medvídě ještě neumělo ani pít z lahve, vojáci jej to teda učili, a poctivě ho krmili naředěným kondenzovaným mlékem ze skleněné láhve od vodky. Později v dospělosti už medvěd pil vždycky nejraději ze skleněné láhve.

O medvěda bylo u roty velmi dobře postaráno, a oficiálně byl zaevidován jako člen 22. zásobovací roty. U ní zůstal už po dobu celé války až po demobilizaci ve Velké Británii. Velmi rychle si zvykl na přítomnost lidí, byl jim naprosto oddaný a v noci nerad spal sám, takže se chodil tulit k vojákům spícím ve stanech. Lidí se nebál a vojákům byl oddaným přítelem.

Wojtek a dělostřelecké granáty

Vojáci dále vzpomínali, že medvěd Wojtek měl velmi rád jízdu armádními nákladními vozidly. Dokonce koluje pověst o statečném medvědím nosiči, který neúnavně pomáhal v těžké bitvě o Monte Cassino v Itálii. Desátník Wojtek tam pomáhal vojákům nosit těžké bedny s dělostřeleckými granáty. Nikdy nic neupustil a pomohl tak vyhrát tuhle těžkou měsíce trvající bitvu. Od té doby se stal medvěd s dělostřeleckým granátem v tlapkách symbolem 22. zásobovací roty.

Po demobilizaci vojenské jednotky medvěd Wojtek putoval do zoologické zahrady v Edinburghu, kde také později 22. prosince 1963 zemřel. Bylo mu 22 let.

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT