Kim Phúc utíkala z vesnice popálená napalmem, její fotografie se stala symbolem války ve Vietnamu

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

8. červen 1972, vesnice Trang Bang, Vietnam – vyděšené děti prchají po silnici pryč od svých domovů, které před chvílí zasáhly bomby s napalmem. Všechno halí oblaka dýmu, všechno hoří a ony se snaží dostat se rychle co nejdál. Nahé popálené děvče ihned upoutá pozornost všech vojáků a novinářů agentury AP včetně fotografa Nicka Uta. Když zmáčkne spoušť svého fotoaparátu, jistě netuší, že právě stvořil záběr, který se stane symbolem války ve Vietnamu.

Z nemocnice se dostala po více než roce

Malá Phan Thị Kim Phúc vyběhla z budovy, v níž se do té chvíle schovávala s rodinou. Právě v tom okamžiku zasáhly vesnici bomby s napalmem a všechno začalo okamžitě hořet. Část jejího oblečení shořela přímo na ní, část ze sebe při útěku strhla. Na černobílém snímku vážné popáleniny tolik nevyniknou, pravdou však zůstává, že devítiletá dívenka měla štěstí, že vůbec přežila.

Když doběhla k novinářům, kde jí popálenou kůži polili vodou, omdlela. Lékaři jí dávali jen malou šanci na uzdravení. Do nemocnice ve 40 kilometrů vzdáleném Saigonu ji svým autem převezl právě Nick Ut a vymohl pro ni pomoc. S popáleninami na třetině těla tam strávila 14 měsíců, během nichž podstoupila 17 operací. Zůstalo jí zjizvené tělo a ještě léta se potýkala s bolestmi takové intenzity, že přemýšlela o sebevraždě. Její rodiče napalmový útok přežili, mnozí členové širší rodiny už takové štěstí neměli.

Údajná skrýš Vietkongu

Proč vlastně došlo k útoku zrovna na jejich vesnici? Údajně se k ní blížili bojovníci Vietkongu. Ráno proto dorazili i vojáci Jižního Vietnamu a přiletěla letadla s napalmovými bombami. Posádka jednoho z nich však omylem shodila náklad na vlastní vojáky a civilisty v domnění, že se jedná o nepřátele.

Napalm v té době znal svět už skoro 30 let. Američtí chemici jej vynalezli v roce 1943 a původně měl sloužit k vypalování trávy. Brzy však látku použila i americká armáda, a to jak ve druhé světové válce, tak právě ve vietnamské válce. Zápalná látka se vyznačuje svou vysokou přilnavostí a pomalým hořením, vyrábí se zahušťováním benzínu.

Pomáhá dětským obětem jiných válečných konfliktů

Nick Ut v pozdějších rozhovorech vypověděl, že plakal, když viděl Kim běžet, a také, že by nepřežil, kdyby ji v nemocnici nedokázali pomoci. Fotograf si za snímek, který šokoval celý svět, vysloužil Pulitzerovu cenu. Fotografie byla otištěna v The New York Times a vyhrála i soutěž World Press Photo v roce 1972. Tehdejší americký prezident Richard Nixon dokonce odmítal uvěřit, že se jedná o autentický záběr. Ve stejnou chvíli ale scénu s prvotním ošetřením malé Kim zachytili i další novináři. Materiál poté značně přispěl ke změně pohledu na válku ve Vietnamu.

Nejmladší matka na světě – Lina Medina otěhotněla a porodila chlapce ve svých pěti letech.

Kim Phuc pomáhala nově objevená víra. Chtěla studovat lékařství, ale namísto toho se stala předmětem propagandy vietnamské komunistické vlády, která jí z tohoto důvodu zakázala studium vysoké školy. Teprve v roce 1986 mohla vycestoval na Kubu, kde se na studiích potkala se svým budoucím manželem Bui Huy Toanem. O šest let později požádali během svatební cesty o politický azyl v Kanadě, kde dodnes žijí a kde vychovali své dvě děti. Kim také založila nadaci, která pomáhá dětským obětem současných válečných konfliktů.

Zdroj: priorg.org | foto: WikiMedia, CC

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu