Kdy a kde proběhlo sestřelení civilních letadel? Ukrajinské osobní letadlo nebylo první

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Ukrajinské osobní letadlo, které bylo sestřeleno Íránskými silami, nebylo první, které doplatilo na konflikt mezi některými zeměmi. Katastrofa, při které zemřelo 176 lidí, se tak v podstatě jen opakovala. Již v minulosti se podobné případy staly. Pojďme si je připomenout.

17. července 2014: Malaysia Airlines Flight 17

Tento letoun měl namířeno z holandského Amsterodamu do malajsijského Kuala Lumpur. Do svého cíle letadlo ale nedoletělo a bylo sestřeleno nad východní Ukrajinou. Na palubě letadla zahynulo 298 lidí. Obviněni byli čtyři lidi, z toho tři měli být napojeni na ruskou tajnou službu. Moskva sice jakoukoliv vinu popřela, ale odborníci z katastrofy obviňovali separatisty z Ruska.

4. října 2001: Siberia Airlines Flight 1812

Na palubě tohoto letounu zahynulo 78 lidí. Většinou šlo o ruské emigranty, kteří měli namířeno do Izraele. O čtyři minuty dříve před katastrofou byly během ukrajinského cvičení protivzdušné obrany na krymském pobřeží Černého moře vypáleny dvě protiraketové střely dlouhého doletu. Ukrajinský prezident později prohlásil, že armáda jeho země náhodou zničila ruské dopravní letadlo.

3. července 1988: Iran Air Flight 655

Válečná loď amerického námořnictva v Perském zálivu sestřelila íránské osobní letadlo. Na palubě zahynulo 290 lidí.

1. září 1983: Let společnosti Korean Air Lines 007

Sovětský stíhací letoun toto letadlo sestřelil poté, co ztratilo kurz a zabloudilo na sovětské území. Na palubě toho letadla zahynulo celkem 269 nevinných cestujících. Sovětský svaz se bránil tím, že letadlo údajně letělo na špionážní misi.

27. června 1980: Itavia Flight 870

Odkud raketa, která tohle letadlo sestřelila, se dodnes neví. Na palubě zahynulo 81 lidí a Itálie rozhodla, že vláda musí odškodnit rodiny obětí.

3. září 1978: Air Rhodesia Flight 825 a 12. února 1979: Air Rhodesia Flight 827

Obě dvě letadla byla nejspíše sestřelená raketami zaměřenými na vyhledávání střely Sovla. Dohromady v těchto dvou haváriích zahynulo přes sto lidí.

21. února 1973: Libyan Arab Airlines Flight 114

Tento boeing byl sestřelen izraelskými stíhacími letadly nad pouští Sinaj. Tragédii přežilo pět osob z celkových 113 cestujících. Izrael se bránil tím, že trefili údajné letadlo, které měli ovládat teroristé.

27. července 1955: EI AI Flight 402

Bulharské stíhací letouny sestřelily letadlo, které mělo namířeno z Londýna do Tel Avivu. Zemřelo 58 lidí a Bulharsko muselo Izraeli vyplatit 200 000 dolarů.

23. července 1954: Cathay Pacific VR-HEU

V tomto případě sestřelily čínské stíhací letouny britské letadlo. Na palubě zahynulo deset lidí z celkových osmnácti. Čína se později omluvila a uvedla, že se spletla. Myslela, že jde o tchajwanský stíhací letoun.

24. srpna 1938: Kweilin Incident

Pět japonských vojenských letadel sestřelilo čínsko-americký DC-2, též známý jako Kweilin. Čína a Japonsko byly tou dobou totiž ve válce. Tragédii přežil jen americký pilot, zahynulo čtrnáct lidí. Mnoho z nich mělo na těle stopy po ranách z kulometů.

Doufejme, že podobné události se již nebudou opakovat.

Autor: Karel Mareš
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu