Kdo byli naši předkové Khoisanové? Podle vědců máme všichni kořeny v Africe

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Vědci objevili místo na Zemi, které bylo podle nich domovem našich předků – tedy předchůdců moderního člověka. Ještě, než tito lidé začali migrovat do dalších částí zeměkoule, pobývali první lidé na území dnešní Botswany. Dnes jsou v těchto místech solné pláně, ale dříve zde byla rozsáhlá jezera.

Tam, kde žili Adam a Eva

Už dávno vědci vědí, že asi před 200 tisíci lety se vyvinuli první lidé našeho druhu. Současné lidstvo tak pochází vlastně z východní Afriky. Ať už věříte jakékoliv teorii o vzniku lidstva, jedno je jasné – Adam a Eva u toho byli.

Vědci nedávno prováděli průzkum, podle kterého zjistili, že dnešní obyvatelé Jihoafrické republiky, Botswany a Namibie, takzvaní Khoisané jsou předchůdci prvních moderních lidí.

Kdo jsou Khoisané?

Khoisanové byli vůbec první moderní lidskou komunitou. Podle vědců žili na jednom stejném místě asi 70 000 let, což soudí z toho, že u nich i dnes našli stejný genom. Také se předpokládá, že Khoisanové dříve kromě jižní Afriky obývali celou jihovýchodní a východní Afriku. Z jihovýchodní a východní Afriky pak byli před 1500 lety vytlačeni vyspělejší skupinou Bantuů. Ti dorazili z dnešního Konga, které leží ve střední Africe.

Oblast, kterou dříve Khoisané obývali – území dnešní Namibie, Botswany a Zimbabwe, je dnes součástí pouště Kalahari. V minulosti šlo však o úrodnou oblast plnou vláhy a rostlin. Jezero, které tam bylo ale časem vyschlo, a někteří obyvatelé se tak přesunuli jinam. Část z nich ale zůstala, a podařilo se jim adaptovat na místní podmínky úspěšně. Jejich potomci tam tak žijí dodnes.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu