Zubní kartáčky jsou dnes věc, kterou bereme jako samozřejmost. Používat bychom je měli dvakrát denně, a to při ranním čištění zubů a při večerním čištění zubů. I když my dnes bereme zubní kartáčky jako samozřejmosti, dříve to byl vynález, nad kterým zůstával rozum stát. Víte, kde se takový zubní kartáček z čista jasna objevil a kde se vzal?
Pokud bychom měli zabrousit do historie stomatologie, řekli bychom, že se zuby čistily už 3500 let před naším letopočtem. Zuby si čistili i stačí Egypťané a Babyloňané, kteří pochopili, že je péče o zuby důležitá. Navíc tehdy bylo trhání zubů velice bolestivé, proto se správnou péčí o zuby chtěli této záležitosti vyhnout. Staří Egypťané si zuby čistili větvičkou, jejíž konec kousali tak dlouho, dokud se vlákna větvičky neroztřepila. Později používaly staré národy k čištění zubnů zvířecí kůstky nebo třeba ostny dikobraza. Římané používali párátka, antičtí Řekové zase lněné plátno, které se námačeo do popela a trošky soli.
Zuby se tedy čistily lecčím. Novinku do stomatologie v podobě zubního kartáčku přinesly až Číňané.
Číňané se zapsali do historie stomatologie
I když Číňané nevyrobili tehdy zubní kartáček, který používáme dnes, pravdou je, že čištění zubů výrazně zdokonalili a přiblížili dnešním postupům. Jejich první zubní kartáček byl složen ze štětin z šíje sibiřských divočáků, držákem byla bambusová tyčka nebo případně zvířecí kost.
Tento nový způsob čištění se do Evropy dostal začátkem osmnáctého století a rychle se rozšířil hlavně mezi aristokraty.
První patent na zubní kartáček byl udělen v roce 1780
I když námět na zubní kartáček se připisuje Číňanům, první patent na zubní kartáček byl udělen Angličanovi, který jej získal roku 1780. Kolem Angličana koluje nejedna pověst. Podle všeho měl na zubní kartáček přijít ve vězení, zkrátka na něj přišel, když se ve vězení nudil.
Ve chvíli, kdy se dostal z vězení, rozjel masovou výrobu zubních kartáčků. Následovali ho další vynálezci, kteří přicházeli s novými podobami zubních kartáčků. A tak se stalo, že si dnes čistíme zuby právě tímto vynálezem.