Kaskadér Overacker chtěl překonat Niagarské vodopády na skútru, neotevřel se mu ale padák

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Slavné Niagarské vodopády na kanadsko-americké hranici přímo vybízejí různé dobrodruhy ke kaskadérským kouskům. Někteří se je rozhodli sjet v sudu, jako např. i česko-kanadský kaskadér Karel Souček v roce 1984, jiné lákalo se nad nimi procházet po laně, jako např. francouzského provazochodce a akrobata Blondina v roce 1859 nebo amerického provazochodce Nika Wallendu v roce 2012. Překonávání vodopádů obdobným způsobem je samozřejmě nelegální na obou stranách hranice a přeživší riskují mastnou pokutu. V každém případě však ale riskují zejména zdraví a život, mnoho jich adrenalinový zážitek nepřežilo. Jedním z nich je i Robert Overacker, který se na Niagarské vodopády vydal na vodním skútru. Jeho poslední okamžiky života jsou zachyceny na fotografii, na níž se vznáší nad vodopády i nad svým vodním skútrem.

Chtěl upozornit na nuznou situaci bezdomovců

Devětatřicetiletý Robert Overacker z Camarilly v Kalifornii, který se v té době živil jako prodejce automobilů, se pokusil vodopády, konkrétně jejich širší část zvanou Podkova, překonat 1. října roku 1995 krátce po poledni. Kaskadérský kousek ale neměl za cíl jen zvednout mu hladinu adrenalinu v krvi a zařadit jej mezi samozvanou elitu dobrodruhů, ale také upozornit na nuznou situaci bezdomovců. Jeho skútr nesl nápis „Save The Homeless“, tedy „Zachraňte bezdomovce“.

Na akci se prý připravoval sedm let, přesto se něco ošklivě zvrtlo. Svědkové (na místě se nacházelo okolo dvou až tří tisíc turistů) toho dne pozorovali, jak míří na vodním skútru od kanadské elektrárny Niagara k hraně vodopádu, kde měl v plánu otevřít padák a v klidu se na něm snést na bezpečné místo. Padák s tryskami, který mu měl zajistit dopad v dostatečné vzdálenosti od skútru, ale selhal. Některé zdroje pak uvádějí, že jej neměl připevněný k tělu a nestihl jej správně nasadit. Overacka tak čekal neplánovaný volný pád.

Měl jen malou šanci dopad přežít

Ačkoli už před ním pár lidí pád z 52 metrů vysokých vodopádů přežilo, nikde není napsáno, že se to povede každému. Nekontrolovaný (a u netrénovaných lidí i nekontrolovatelný) se dopad na vodní hladinu z takové výšky rovná dopadu na beton. Overacker měl jen minimální šanci na přežití, ačkoli ho z vody prakticky okamžitě vytáhla posádka turistické lodi Maid of the Mist. O hodinu později byl ve Všeobecné nemocnici Niagara prohlášen za mrtvého.

Celý počin absolventa kalifornské kaskadérské školy dokumentoval jeho bratr Michael Zureich z San Antonia v Texasu a také jeho kamarád Christopher Yeomans z Ventury. Jeho manželka Laurie odmítla na místo přijet a o tragické nehodě se dozvěděla krátce poté. Overacker si však rizika zjevně uvědomoval, protože ještě před odjezdem k vodopádům si doma zařídil vlastní pohřeb. Ke čtrnácti lidem, kteří překonání Niagarských vodopádů přežili, se ale žel nepřidal, naopak se stal jejich pátou obětí od roku 1901.

Zdroje: niagarafallslive.com, latimes.com, niagarafallsinfo.com, viralnova.com, apnews.com, Wikipedia

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu