Joséphine de Beauharnais: Jediná žena, kterou Napoleon Bonaparte miloval, si s věrností těžkou hlavu nedělala

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Životní osudy lidí jsou různé. Někdo se narodí do chudé rodiny, která dře nouzi, jiný má v kolébce zlatou lžičku. Bylo tomu v minulosti, je tomu i dnes. Joséphine de Beauharnais byla sice urozeného původu, leč ze zchudlého rodu. Přesto udělala ve svém životě poměrně slušnou kariéru, když se stala první chotí francouzského císaře Napoleona Bonaparteho.

Z provinčního Martiniku až na císařský trůn

Rodištěm Joséphine, jejíž původní jméno bylo Marie Joséphe, byl francouzský ostrov Martinik, kde se v roce 1763 narodila. Její dětství se odehrávalo na statku s třtinovými plantážemi, na hony vzdáleném školám určeným pro mladé šlechtičny. Marie Joséphe byla velmi příjemnou dívkou, chybělo jí ale noblesní vychování. Bohužel ji také hyzdily zkažené, černé zuby. Ale nebyly důvodem k tomu, aby se nemohla vdát.

Její prvním manželem se stal francouzský důstojník, vikomt Alexandr de Beauharnais. Ten měl původně zájem o její sestru, ale protože zemřela, vzal zavděk i svatbou s Marií Joséphe. Manželství příliš šťastné nebylo. Vzešly z něho dvě děti a skončilo rozpadem. Joséphine, jak si pak říkala, odešla do kláštera pro urozené dámy, kde se naučila vybraným způsobům. Ty jí otevřely dveře do vysoké společnosti a politiky.

Díky své příjemné povaze a nabytým zkušenostem ve společenském chování, zaujala mnohé vlivné a bohaté muže, jimiž se nechávala vydržovat. Mnozí lidé ji proto měli za nemravnou ženu. Druhou stranu vah ale vyvážila její dobrota a ochota pomoci lidem, jež se ocitli v nouzi.

Velká francouzská revoluce

Když vypukla Velká francouzská revoluce, ocitla se Joséphine společně s manželem na černé listině kvůli šlechtickému původu. Její manžel byl popraven, ona díky svým konexím smrti na popravišti unikla. Protože finančně na tom nebyla nejlépe, musela se vrátit ke svému bývalému způsobu života a opět navazovala známosti s financemi nestrádajícími muži. Jedinou výhodu to mělo v tom, že se se stala finančně nezávislou a mohla mít při sobě své děti.

Manželství s Napoleonem Bonaparte

Jedním z mužů, s nimiž navázala intimní vztah, byl také Napoleon Bonaparte. Tomu Joséphine natolik učarovala, že se do ní zamiloval a zakrátko ji v roce 1793 pojal za svoji zákonitou choť. I když byla Joséphine nyní vdaná, způsob svého života příliš nezměnila a nadále pokračovala v navazování známostí a budování sociálních kontaktů na vysoké úrovni.

Čtěte také: Augustin Heřman: První Čech, který se usadil v Americe, byl obchodníkem, mořeplavcem a korzárem.

Manželství vydrželo asi deset let, než bylo definitivně v troskách. Vadou na kráse bylo zejména to, že Joséphine nedala Napoleonovi dědice trůnu. Jako císařovna Joséphine vládla v letech 1804 až 1810. Pak se s ní Napoleon Bonaparte rozvedl a jeho bývalá žena se odstěhovala na zámeček Malmaison blízko Paříže, kde okolo sebe soustředila umělce, botaniky i šlechtitele rostlin, protože její velkou láskou se stalo pěstování růží. I když už nebyla císařovnou, stále byla na Napoleonovi finančně závislá.

Joséphine zemřela na záškrt v roce 1814. Ironií osudu je, že pokračovatelem napoleonské dynastie nakonec nebyl jeho potomek z druhého manželství, ale děti Joséphine.

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu