Augustin Heřman: První Čech, který se usadil v Americe, byl obchodníkem, mořeplavcem a korzárem

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Víte, jaký je rozdíl mezi pirátem a korzárem? Obě činnosti dělají jedno a totéž – přepadávají na moři obchodní lodě. Pouze korzár má k tomuto povolení od své vlády. Pirát si jede na vlastní pěst. Ačkoliv české země leží uprostřed evropského kontinentu, i ony měly svého korzára. Byl jím Augustin Heřman, rodák ze Mšena na Kokořínsku. Jaký byl jeho osud?

Odchod do Holandska

Do života rodiny evangelického kněze Abrahama Heřmana citelně zasáhla pobělohorská doba, kdy vstoupilo v platnost Obnovení zřízení zemské. To jako jediné náboženství povolovalo katolické vyznání. Heřmanovi tedy z vlasti odešli a usadili se v Holandsku. Zde se jejich syn August vyučil zeměměřičem a kartografem. Cestování ho lákalo, takže nelenil a vydal se na plavbu do Ameriky. V roce 1644 zde pracoval jako agent obchodního domu v Novém Amsterdamu (tedy pozdějším New Yorku). Zde se také natrvalo usadil a stal se tak prvním Čechem, který v Americe žil.

Z korzára obchodníkem

Z něčeho musel být živ, takže k obchodování si Augustin Heřman přibral ještě korzárství a se svojí lodí La Grace napadal v Karibském moři lodě, plující pod španělskou vlajkou. Ale korzárství mu asi moc k srdci nepřirostlo, živil se jím pouhé tři roky.

V Novém Amsterdamu Heřman vlastnil tři nemovitosti a těšil se poměrně vysokému společenskému postavení jako obchodník i mořeplavec. Byl dokonce členem Rady devíti, což byla nejvyšší rada holandského guvernéra. Obchodoval převážně s tabákem a kožešinami, které dovážel do Evropy.

Nepřehlédněte: Kurt Gerstein a jeho zpráva z vyhlazovacího tábora, které nikdo nevěřil.

Vlastencem i v zámoří

Vedle zkušeností obchodníka vynikal Augustin Heřman také svými kartografickými znalostmi. Jako první v roce 1670 vytvořil mapu Virginie a Marylandu. Ještě sedmdesát let po jejím vytištění byla tato mapa považovaná za nejpřesnější zdokumentování tohoto území. Na svou vlast Heřman ale nikdy nezapomněl. Ke svému jménu připojoval přídomek Bohemiensis, a když získal v Marylandu rozsáhlé pozemky, prohlásil je za české území.

V Americe zanechal Augustin Heřman nesmazatelnou stopu. Dodnes je světově uznávaný jako vynikající kartograf. Ve Spojených státech amerických je po něm pojmenována Marylandská dálnice 213 mezi Elktonem a Chestertownem (The Augustin Herman Highway).

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu