Sektou se obvykle myslí menšinová společnost náboženského charakteru, která je vydělená z určitého náboženského, politického nebo ideologického směru. Američan Jim Jones byl v minulém století zakladatelem a hlavním vůdcem sekty Chrám lidu, která se do historie zapsala největší masovou sebevraždou. Jak k tomu došlo?
James Warren „Jim“ Jones se narodil v roce 1931 do chudé dělnické rodiny ve státě Indiana. Otec byl nezaměstnaný alkoholik a o obživu rodiny se starala matka. Už v dětství se zajímal o smrt a náboženství, bavily ho veřejné projevy, které realizoval na pohřbech domácích mazlíčků svých kamarádů. Vystudoval vysokou školu a stal se kazatelem.
Sekta Chrám lidu
Když bylo Jimovi 24 let, založil sektu Chrám lidu. Její původní myšlenky se podobaly tomu, co hlásil třeba i Martin Luther King. Jones propagoval rasovou rovnost a sociální spravedlnost. Zprvu byla sekta založena na křesťanských základech, od kterých se postupně odklonila více ke komunismu a utopii.
Většinu členů jeho sekty tvořili černoši, pouze v jejím vedení převládali běloši. Členové sekty žili skromně v soběstačné venkovské komunitě. Pracovali dost tvrdě na vinicích a polích a sdíleli společný majetek. Když do sekty vstoupili, museli své jmění odevzdat do společného vlastnictví. Jako protihodnotu dostali to, že se sekta o ně postarala.
Chrám lidu se často stěhoval. Nejprve přesídlil z Indianapolisu do Kalifornie. Pak zamířil do San Francisca, až se nakonec uchýlil do jihoamerické Guyany. Zde asi na 1 500 hektarech uprostřed džungle vybudoval osadu Jonestown odtrženou od civilizace. Ta měla být místem soužití lidí různých ras. V osadě byla denním chlebem asi tisícovky sektářů tvrdá práce na poli, modlitby a neustálé Jonesovo kázání, co bylo pouštěno ze záznamu do amplionů umístěných všude po osadě. Jak se v takovém prostředí muselo žít, nechť si každý udělá svůj vlastní obrázek.
Skandály nenechaly na sebe dlouho čekat
Myšlenka sekty na rovnost ras sama o sobě asi nebyla úplně špatná, ale postupně se na veřejnost začaly dostávat informace o tom, jak to v sektě doopravdy vypadá. Skandály vyvolal zejména způsob ponižování členů sekty, kteří se něčím provinili nebo chtěli ze sekty vystoupit. Nouze nebyla ani o sexuální zneužití mladistvých členů. Bývalí členové informovali úřady o poměrech v sektě, v níž bylo údajně běžné i brutální bití nebo vraždy.
Navíc přišli s tím, že sekta plánuje hromadnou sebevraždu. Bohužel jejich obviněním málokdo věřil, považovali je za smyšlená. Jen jeden člověk se jimi hodlal zabývat – kongresman Leo Ryan.
Smrt v džungli
Senátor Leo Ryan se společně s novináři vydal do Guyany, aby zjistil pravý stav věcí. Bylo to 17. listopadu 1978. Jim Jones mu ale poslal vzkaz, aby odešel, že se v sektě nic nepatřičného neděje. Před odletem z Jonestownu následující den se k Ryanově delegaci přidaly dvě desítky sektářů, kteří se chtěli vrátit domů.
Čtěte také: Sovětský pilot naletěl na byt své tchyně letadlem, chtěl zabít sebe, svou ženu i své malé dítě.
Během krátké chvíle se však odehrála tragédie, když ozbrojení muži z řad Jonesových stráží začali pálit po letadlu kongresmana. Zabili pět lidí včetně Ryana. Na základě těchto událostí nařídil Jim Jones svým ovečkách spáchat hromadnou sebevraždu otráveným nápojem.
Při pozdějším ohledání mrtvol ale byly na jejich tělech objeveny i vpichy po injekčních jehlách, některé měly na sobě i střelná zranění. Kdo se pokusil o útěk, byl zastřelen ozbrojenci z řad Jonesovy sekty. Přesto se pár jedincům útěk do džungle podařil. Mrtvý byl nakonec i Jim Jones, nalezený byl s prostřelenou hlavou.
Výsledkem hromadné sebevraždy největší v moderní historii bylo 909 obětí včetně 276 dětí. Pozůstalí obětí se však s pojmem sebevražda nehodlali smířit. Podle nich si Jim Jones smrt svých lidí vynutil.