Jak vznikla česká whisky, o které ví dnes stále málokdo?

Přidat na Seznam.cz

Whisky je označována za nápoj gurmánů. Mnozí lidé, kteří whisky pijí opravdu poctivě (jinými slovy si ji neředí s nealkoholickými nápoji), většinou sáhnou po zahraniční klasice. Podle mnohých milovníků whisky je ta nejlepší whisky k dostání v Irsku a Skotsku, podle jiných je zase nejlepší whisky ze Spojených států amerických. Najdou se dokonce i takoví, kteří milují whisky dovezenou z Japonska. Bohužel si málokdo vzpomene na ryzí české zlato – na pravou českou whisky, která je mezi námi už od dob komunistického Československa. A to se vůbec nejedná o špatné pití! Právě naopak.

Pokud byste chtěli ochutnat pravou českou whisky, pak byste si museli zajet zhruba dvacet minut od Plzně. Narazili byste na vesnici se zajímavým názvem „Prádlo“. V této vesnici exituje palírna, a to už od roku 1952. A právě v ní zrál destilát z ječného sadu.


Když whisky nebyla v Československu k dostání

Za dob komunistického Československa nebyla whisky ze západu k dostání. Jenže Češi jsou národ vynalézavý, a tak se rozhodli si takovou whisky udělat doma, aby kvůli její lahodné chuti nemuseli jezdit daleko do zahraničí. Zmiňovaná palírna tak dostala vědecko-technický úkol, a sice vyrobit destilát, kterému se bude moct říkat česká whisky. Nebylo to ostatně nic těžkého, přece jen je whisky jenom o sladu, vodě, procesu kvašení a o destilování. Whisky svůj nezaměnitelný charatker dostává až při zrání v sudech.

V tehdejším Československu se díky touze po vlastní whisky začaly takové dřevěné sudy vyrábět, aby měla whisky kde zrát.

A tak vznikla ryze česká whisky

Od druhé poloviny minulého století se nemuselo pro whisky jezdit do zahraničí, ale lidé si mohli koupit ryze českou whisky, jejíž produkce však byla z počátku malá. Svou cenou se rovnala zahraničním sestrám, a tak o ni nebyl velký zájem.

Autor: Lenka S.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.