Whisky je označována za nápoj gurmánů. Mnozí lidé, kteří whisky pijí opravdu poctivě (jinými slovy si ji neředí s nealkoholickými nápoji), většinou sáhnou po zahraniční klasice. Podle mnohých milovníků whisky je ta nejlepší whisky k dostání v Irsku a Skotsku, podle jiných je zase nejlepší whisky ze Spojených států amerických. Najdou se dokonce i takoví, kteří milují whisky dovezenou z Japonska. Bohužel si málokdo vzpomene na ryzí české zlato – na pravou českou whisky, která je mezi námi už od dob komunistického Československa. A to se vůbec nejedná o špatné pití! Právě naopak.
Pokud byste chtěli ochutnat pravou českou whisky, pak byste si museli zajet zhruba dvacet minut od Plzně. Narazili byste na vesnici se zajímavým názvem „Prádlo“. V této vesnici exituje palírna, a to už od roku 1952. A právě v ní zrál destilát z ječného sadu.
Když whisky nebyla v Československu k dostání
Za dob komunistického Československa nebyla whisky ze západu k dostání. Jenže Češi jsou národ vynalézavý, a tak se rozhodli si takovou whisky udělat doma, aby kvůli její lahodné chuti nemuseli jezdit daleko do zahraničí. Zmiňovaná palírna tak dostala vědecko-technický úkol, a sice vyrobit destilát, kterému se bude moct říkat česká whisky. Nebylo to ostatně nic těžkého, přece jen je whisky jenom o sladu, vodě, procesu kvašení a o destilování. Whisky svůj nezaměnitelný charatker dostává až při zrání v sudech.
V tehdejším Československu se díky touze po vlastní whisky začaly takové dřevěné sudy vyrábět, aby měla whisky kde zrát.
A tak vznikla ryze česká whisky
Od druhé poloviny minulého století se nemuselo pro whisky jezdit do zahraničí, ale lidé si mohli koupit ryze českou whisky, jejíž produkce však byla z počátku malá. Svou cenou se rovnala zahraničním sestrám, a tak o ni nebyl velký zájem.