Jak války ovlivnily módní trendy. Kdo by to byl řekl, že se lidé budou oblékat podle toho, zda se zrovna válčí.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Světové politické dění se obvykle odráží i v umění. A módní průmysl není výjimkou. Války, revoluce, hospodářské krize nebo naopak blahobyt. Tohle všechno se svým způsobem v minulých dobách výrazně promítlo do toho, co se zrovna nosilo.

Móda mezi dvěma světovými válkami

Obě dvě světové války zasáhly všechny a všechno a to včetně módy. Ještě na začátku první světové války v roce 1914 se nosily dlouhé sukně, ženy se stahovaly do korzetů a nosily paruky nebo výrazně učesané vlasy, nechyběly klobouky a výrazné doplňky. Ženy byly zcela odkázány na své muže a dělaly jim vlastně ozdobu ve společnosti. Pak ovšem vypukla válka a muži museli nastoupit na frontu. Ženy tak musely zastávat práce, které normálně dělaly jejich drahé polovičky.

Jenže dokážete si představit, že v korzetu a dlouhé sukni jdete vykydat hnůj nebo naštípat dřevo? Jen těžko, že. Změna šatníku byla proto velmi nutná. Ženy se tedy potřebovaly začít oblékat prakticky a ne stylově. To jim nebylo nic platné. Začnou se tedy nosit kratší sukně, vlasy se stříhají a ke všemu se přizpůsobí i tvar postavy, který je nyní hubený až vyzáblý. Po konci první světové války praktický a uvolněný trend pokračuje.

Všude se slaví a všichni mají radost. Ženy se inspirují mužským stylem, kouří a popíjejí v barech, jako to kdysi směli jen pánové a klidně si s nimi teď i zahrají karty. Radost a spokojenost je cítit na každém kroku. Ovšem ne na dlouho. Přichází krach na burze a především hrozba další války. Ženy zase oblékají dlouhé sukně, vlasy si nechávají narůst a z večírků už se teď každý vrací domu brzy. Neslaví se, každý napjatě očekává a bojí se, co přijde a zda Německo rozehraje další velkou hru.

Vážná situace, dlouhé vlasy

Proměnou procházely přirozeně i účesy. Zatímco po první světové válce ženy vlasy zkracovaly a nosily mikáda, v době strachu a čekání na druhou světovou válku si vlasy zase nechávaly narůst. Účesy už nebyly rafinované ale znovu ty praktické. Nosí se hlavně nejrůznější drdoly, ale objevují se i první trvalé a okouzlující lokny. Ženskou hlavu zdobí nejrůznější sponky. Líčení je velmi střídmé, jediné co si ženy dovolují, je typická rudá rtěnka, kterou v tomto období nosila snad každá žena z města. Důraz se klade na punčocháče a rodí se tolik oblíbené nylonky. Dámy také navlékaly rukavičky a na krku nosily dlouhé korále. Opomenout nesmíme ani kloboučky, které měly vždy ladit k halence nebo šatům.

Samostatné ženy 20. století

Během 20. století se ženy výrazně osamostatnily. Začaly mít své vlastní touhy a cíle. Chtěly více sportovat a užívat si. Hodně se jezdí na kole, hraje se golf nebo tenis. Volnočasové aktivity si také žádaly úpravu oblečení a tak se do módy dostávají konečně kalhoty a šortky. Od žen doba vyžadovala vyhublou chlapeckou postavu, prsa se schovávají a maskují ve stahovacím prádle. Ženy neváhají polykat tablety na hubnutí i celé dny nejíst, jen aby zůstaly co nejhubenější, tak jak si to doba žádá. V kraťáscích musí žena ukázat nejen dokonalé nohy ale také opálenou pokožku. Rozmáhá se tak opalování a svět může přivítat i první sluneční brýle, které se stanou naprostým hitem.

V době války ve Vietnamu se do módy zase dostaly první maskáčové vzory. Nosilo se uvolněné oblečení, které mělo poukazovat na nesouhlas se současnou politickou situací. Tady vidíte, že móda a politické dění jsou skutečně ruku v ruce.

 

 

Autor: Katka Procházková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu