Jak to bude s dědictvím trůnu u britské královské rodiny? Patent hovoří jasně, ale je tomu skutečně tak?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Když vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle, porodila 6. května 2019 chlapečka, radovali se královští příslušníci po celém světě. Nový přírůstek jménem Archie Mountbatten-Windsor nepřinesl štěstí jen novým rodičům. Připojil se však také k přeplněnému počtu panovníků a má malou šanci, že jednoho dne nastoupí na britský trůn. Je totiž až sedmý v pořadí.

Meghan Markle a princ Harry 7. března 2021 oznámil, že čeká druhé dítě, konkrétně holčičku s termínem porodu v létě. Markle také vysvětlila, že jejímu synovi Archiemu byl odepřen královský titul.

Proč tom tak je?

Pravidla zdědění titulu sahají až do historie, k patentu z roku 1917, který vydal král George V. Stojí v něm, že se musí jednat o nejstaršího syna prince z Walesu. Aby mohl splňovat atribut královské výsosti prince nebo princezny, musel by princ Harry být starší. Bohužel, je ze dvou Charlesových synů mladší, tudíž jeho děti nemají automaticky na královské tituly nárok.

Navzdory tomu zůstává Archie prvním britsko-americkým královským potomkem. Kam ho však zařadit? Po staletí byla královská linie následnictví britského trůnu, stejně jako ve většině monarchií, založena na prvorozenství. To je tradice, která dává právo trůnu prvorozenému mužskému dědici krále a královny. V závěru tak zdědí nejen titul, ale také pozemky a veškerý další majetek patřící jeho rodině.

Kdo se posadí na trůn?

V britské královské rodině přejde panování z královny Alžběty II. po její smrti na jejího syna prince Charlese. Další v řadě je Charlesův nejstarší syn William (současný vévoda z Cambridge), který je ženatý s Catherine – vévodkyní z Cambridge, známou také jako Kate Middleton.

Kvůli dramatickému rozchodu bude nejstarší dítě Williama a Kate, narozené v roce 2013, dalším dědicem trůnu v pořadí. Jde o prince George. Tato změna byla přijata v roce 2011, kdy se vůdci 16 zemí Britského společenství (včetně Austrálie, Kanady, Jamajky, Nového Zélandu a dalších zemí), setkali v australském Perthu.

Jednomyslně hlasovali pro změnu staletého pravidla posloupnosti. Dříve mohly dcery zdědit britský trůn pouze v případě, že neexistovali žádní žijící synové. Sourozenci prince George – princezna Charlotte a princ Louis, jsou tedy další v řadě na trůn. Princ Harry je třeba šestý.

Zdroj: livescience.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT