Interpretace srdečního tepu: Rozlišení života od smrti a strachu od klidu je jen špičkou ledovce

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Dva zvuky, které lze slyšet v mnoha televizních seriálech a filmech, jsou pípání nemocničního monitoru srdečního tepu a rychlé bušení srdce, které tluče strachem. Lidé rozumí tomu, co tyto zvuky znamenají, i když nesledují, co se na obrazovce přesně děje. Je to proto, že tlukot srdce je signál, který nám navzdory své jednoduchosti poskytuje množství informací.

Většina savců se dožije miliardy srdečních tepů

Ne všechna zvířata mají srdce. Mezi ta, která jej nemají, patří například medúzy nebo mořské sasanky. První mohou stárnout obráceně a možná žít věčně, druhé se dokáží regenerovat. Zdá se, že takové schopnosti jsou tvorům s pulsem zapovězeny. Pokud má organismus něco jako „tlukot srdce“, v určitém okamžiku přirozeně zemře.

Věda by dokonce mohla být již schopna předpovědět kdy. Výzkum totiž ukázal, že většina savců se „dožije“ přibližně miliardy srdečních tepů. Důvod, proč se velcí savci, jako jsou sloni, mohou dožít až osmdesáti let, zatímco malí savci, například králíci, se dožívají jen tří let, zřejmě souvisí s tím, že králičí srdce bije mnohem rychleji.

Navzdory obrovskému rozdílu v počtu let, kterých se dožívají, se ale obě zvířata dožijí v průměru kolem miliardy úderů srdce. Dříve tomu tak pravděpodobně bylo i u lidí, ale díky pokroku v medicíně a hygieně se dnes většina z nás dožije více než dvou miliard srdečních tepů.

Máte obavu, že sportem, který zvyšuje náš tep, si vlastně krátíme život? Nemusíte se bát, krátkodobé zvýšení tepové frekvence při pravidelném sportu je totiž vyváženo nižší klidovou tepovou frekvencí.

Pocit strachu nezpůsobuje zrychlení srdečního tepu

Překvapivě je to spíše naopak. Vidění možné hrozby vyvolává v těle nával adrenalinu, k němuž může dojít ještě dříve, než si člověk uvědomí, na co se vlastně dívá. Mozek přijme informaci, že se srdce zrychlilo, a interpretuje ji jako pocit strachu.

Může si to však vyložit také jako vzrušení nebo nervozitu, v závislosti na tom, co se děje venku. Proces přijímání podnětů zevnitř těla, jako je zrychlený tep, se nazývá „interocepce“. Je obtížné jej studovat, ale na myších bylo prokázáno, že zrychlený tep může vyvolat úzkost.

Model lidského srdce.
zdroj: unsplash.com

Vliv hudby na srdeční frekvenci

„Exterocepce“ je vědecký termín pro vjemy, které jsou způsobeny něčím mimo tělo. Způsobují je věci, které lidé vidí, cítí nebo slyší. Účinek poslechu hudby je ukázkou toho, jak složité je lidské tělo a srdeční frekvence. Hudba je slyšena a zpracovávána mozkem, což může způsobit, že se lidem zpomalí srdeční tep.

Zpracování zvuku začíná ve stejné oblasti mozku, která řídí srdeční tep a dýchání, zvané mozkový kmen. Nezapomeňte však, že mozek také přijímá a interpretuje údaje o srdečním tepu prostřednictvím interocepce.

Možná, že tyto pomalejší srdeční rytmy pomáhají lidem cítit se uvolněně při poslechu jejich oblíbené hudby, aby byl účinek co nejlepší, musí to být hudba, kterou mají rádi. Rocková hudba tedy nemusí lidi nutně rozproudit a klasická hudba je nemusí nutně uklidňovat. Výzkumy naznačují, že pacientům s muzikoterapií prospívá více, když si hudbu vybírají sami.

Srdeční tep a Apollo 11

Posádka Apolla 11 měla po celou dobu své cesty na Měsíc a zpět sledovaný srdeční tep, což prozradilo mnohé o tom, jak se v jednotlivých bodech cesty cítila. Jak se dalo očekávat, tep byl během startu zvýšený, u Neila Armstronga dosahoval přibližně 110 tepů za minutu, později ale vystoupal ještě mnohem výše.

Přistání na povrchu Měsíce mělo být automatické, ale chyba donutila Armstronga přistát ručně. Tepová frekvence mu při tom vystřelila až na 150 tepů za minutu. Později se k této hranici dostal znovu, když během desetiminutové exkurze na povrchu Měsíce sbíral vzorky a pořizoval fotografie.

Tlukot srdce plodu neurčuje jeho pohlaví

Mezi některými lidmi přetrvává mýtus, že srdeční frekvence plodu prozradí, zda to bude chlapec nebo dívka. Srdeční tep pod 140 tepů za minutu údajně předpovídá, že dítě bude chlapec.

Důvodem, proč lidé považují tuto myšlenku za zajímavou, je skutečnost, že srdeční tep plodu lze zjistit mnohem dříve, než je možné provést ultrazvuk, který určí pohlaví dítěte. Žádná studie ale neprokázala významný rozdíl v srdeční frekvenci mezi plody mužského a ženského pohlaví.

Elitní střelci stisknou spoušť mezi údery srdce

Všechny soutěžní sporty v sobě mají prvek psychologie a střelba není jiná. Všichni střelci samozřejmě umí zamířit a stisknout spoušť, o technickou stránku je tedy postaráno. Při střelbě se nemohou vzájemně ovlivňovat, takže jejich největším nepřítelem při míření jsou oni sami a jejich srdce.

Když se snažíte zasáhnout 0,5 mm velký terč ze vzdálenosti 10 m, může sebemenší rušivý element, jako je sotva znatelný tlukot srdce, rozhodnout. Pouhý zlomek milimetru může stát střelce medaili. Aby se takovým nehodám vyhnuli, mačkají spoušť mezi údery srdce. Zvládnout to vyžaduje obrovskou míru soustředění.

Zdroj: bbc.com, health.harvard.edu, latimes.com, medicalnewstoday.com, eurolympic.org, time.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu