Guadalajara (1992) – série výbuchů plynu nahromaděného v kanalizaci ochromila město a zabila stovky lidí

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Mexické velkoměsto Guadalajara už pár dnů sužuje štiplavý zápach, který se line z městské kanalizace. Lidé jej cítí nejen na ulici z kanálů, ale i uvnitř budov z dřezů, umyvadel a toalet. Pálí je v očích i v krku, způsobuje jim nevolnost. Lidé se snaží věc řešit z příslušnými úřady. Marně. Ke zjištění příčiny se přistupuje velmi laxně, takže je jen otázkou času, kdy nahromaděný plyn vybuchne a dojde ke katastrofě.

Starosta odmítne evakuovat město

Druhé největší město v Mexiku má jeden a půl milionu obyvatel, další tři miliony lidí žijí v aglomeraci okolo. Dne 22. dubna 1992 začínají být mnozí ze čtvrti Analco Colonia Atlas rozzlobení a znepokojení zároveň. V ulicích i v jejich vlastních domovech je dusí jakýsi plyn a po jeho zdroji nikdo nepátrá. Cítit je přitom už od 19. dubna. Z kanalizace také začíná stoupat bílá pára skrze poklopy kanálů.

Starosta ve skutečnosti kontrolu nařídí. Zaměstnanci technických služeb naměří vysokou koncentraci výparů nebezpečných látek. Vedení města v tom však žádný zásadní problém nevidí a odmítne nařídit evakuaci obyvatel s tím, že exploze nehrozí.

Deset výbuchů zničí osm kilometrů ulic

22. dubna okolo 10:00 místního času se začnou nadzvedávat první poklopy kanálů, některé zcela vyrazí ven. K prvním dvěma výbuchům dochází pět minut po desáté, další dva následují do deseti minut. Během čtvrt hodiny od toho prvního už dochází k evakuaci továrny nacházející se poblíž a na místo se rovněž sjíždějí první záchranné týmy. Konečně dochází i k evakuaci obyvatel z přilehlých ulic.

Série explozí tím ale nekončí, do čtvrt na dvanáct se jich ozve celkem deset. Jejich síla společně s následným požárem zničí během čtyř hodin ulice v délce osmi kilometrů. Na dvou místech vzniknou obří krátery, do nichž se propadne několik budov a vozidel. Odstraňovaní následků potrvá dlouho, jen soupis mrtvých a raněných zabere týden. Zprávy informují, že o život přišlo přes 250 lidí, 1500 muselo být ošetřeno, 25000 evakuováno a 15000 zůstalo bez střechy nad hlavou.

Může za to vadně položené potrubí

Za ničivými explozemi stojí souhra několik příčin. Tou naprosto zásadní je vadné umístění vodovodního potrubí (vyrobeného z pozinkovaného železa) příliš blízko ocelovému plynovodu. Použité materiály v kombinaci s podzemní vlhkostí způsobily elektrolytickou reakci podobnou té v běžné zinkouhlíkové baterii, což vedlo ke korozi ocelové trubky plynovodu. V ní vznikl otvor, jímž začal plyn unikat do země a také do kanalizace, kde se postupně hromadil. Konstrukce kanalizace počítala s odvodem pouze tekutého, nikoli i plynného obsahu.

Starosta Enrique Dau Flores na základě obvinění z ignorace varování rezignoval na svůj úřad. Za hlavního viníka neštěstí byla označena národní ropná společnost Pemex. Její čtyři zaměstnance obvinili z nedbalosti, ale nakonec bylo obvinění staženo. Firma později darovala obětem 40 milionů pes, svou vinu však i nadále odmítala. Stejná společnost stála i za ničivým výbuchem v Mexico City v roce 1984 a mnozí jsou proto dodnes o její značné vině přesvědčeni.

Zdroj: reddit, Reverso | foto: REVERSO MX

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu