Graceland: Do bývalého domova Elvise Presleyho každý rok míří statisíce turistů. Čím je tak láká?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Elvis Presley byl v roce 1957 mezinárodní hudební i filmovou hvězdou, a tak si ve svých dvaceti dvou letech koupil velkolepé sídlo v Memphisu ve státě Tennessee. Presley se do Gracelandu nastěhoval i se svými rodiči a žil zde až do své smrti v roce 1977. Rozlehlá usedlost postavená v neokoloniálním architektonickém stylu byla v roce 2006 označena za národní historickou památku. Co jste o Elvisově sídle možná netušili?

Jak sídlo získalo své nezvyklé jméno?

Dlouho předtím než pozemek, na kterém Graceland stojí, patřil Presleymu, byl součástí zemědělské půdy, kterou po generace vlastnila rodina S. C. Toofa. Když zde Ruth Brown Mooreová a její manžel Thomas Brown Moore v roce 1939 postavili svůj dům, pojmenovali ho Graceland podle Grace Toof Wardové, která byla tetou Ruth.

Malá soukromá zoo

Elvis Presley byl vášnivým milovníkem zvířat a na Gracelandu choval spoustu domácích mazlíčků, od krocana Bowtieho přes několik koní a psů až po šimpanze jménem Scatter a opičku saimiri jménem Jayhew. V bazénu, který si nechal postavit, údajně před jeho napuštěním choval osly.

Jungle Room jako nahrávací studio

Jedné z unikátních místností v sídle se pro její výzdobu s polynéskou tematikou, která zahrnuje zelený huňatý koberec na podlaze i stropě, duhové osvětlení, dřevěné obložení stěn a umělý vodopád, začalo říkat Jungle Room. Místnost, která vznikla v roce 1965, sloužila též jako nahrávací studio, kde vzniklo šestnáct písní z posledních dvou Presleyho alb.

Místo posledního odpočinku pro celou rodinu

Presleyho pohřeb se konal v Gracelandu den poté, co se ve foyer sídla konala veřejná prohlídka, na kterou přišlo odhadem 25 000 truchlících fanoušků. Elvis byl nejprve pohřben v nedalekém mauzoleu vedle své matky Gladys, později byly jejich ostatky přemístěny do Gracelandské meditační zahrady poté, co se zloději pokusili ukrást jeho tělo.

Na stejném místě jsou pohřbeni také Presleyho rodiče, babička, dcera a vnuk a nachází se tu rovněž památník Presleyho dvojčete, které se narodilo mrtvé. Podle soudních dokumentů bude i Priscilla Presleyová pohřbena v Gracelandu poblíž svého bývalého manžela.

Brána Gracelandu.
zdroj: pixabay.com

Pricilla Presleyová udělala z Gracelandu firmu

V roce 1982 se Elvisova bývalá manželka Priscilla vzhledem k finančním nákladům spojeným s údržbou pozůstalosti rozhodla otevřít Graceland pro veřejnost. Ze sídla se brzy stal jeden z nejnavštěvovanějších soukromých objektů ve Spojených státech, který ročně navštíví více než 600 000 návštěvníků, což z něj činí druhý nejnavštěvovanější dům v Americe hned po Bílém domě.   

Podle Presleyho závěti zdědila po jeho smrti majetek jeho dcera Lisa Marie Presleyová, která v roce 1993, v den svých 25. narozenin, převzala kontrolu nad svěřenským fondem. Po její smrti v roce 2023 se majitelkou stala její dcera Riley Keough.

Členové Presleyho rodiny žili v Gracelandu i po jeho smrti

Presley zemřel 16. srpna 1977 ve věku 42 let, ale jeho otec Vernon Presley zůstal v Gracelandu až do své smrti v roce 1979 a jeho babička Minnie Mae Presleyová do roku 1980. Ještě déle v sídle žila Elvisova teta Delta Mae Presleyová Biggsová, a to i po otevření Gracelandu pro veřejnost v roce 1982. Na pozemku pobývala od roku 1966 až do své smrti v roce 1993.

Další zajímavosti

  • V roce 1974 nechal Presley do obývacího pokoje přidat dnes již ikonické vitrážové panely s pávy.
  • V roce 1975 Presley k usedlosti přistavěl budovu na „raketbal“, která zahrnuje nejen hřiště, ale také halu s trofejemi, v níž jsou uloženy památeční předměty a ocenění.
  • Inspirován prezidentem Johnsonem si Elvis nechal ve sklepní televizní místnosti namontovat tři televizory, aby mohl sledovat tři hlavní televizní stanice současně.
  • Brzy po nastěhování nechal Presley nainstalovat kovaná vrata se stylizovaným vyobrazením Elvise s kytarou na pozadí notových osnov.

Zdroj: graceland.com, housebeautiful.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu