František Josef I. – ikona habsburské monarchie

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Z minulosti známe mnoho věhlasných panovníků, za toho nejznámějšího považujeme určitě Karla IV., nicméně o nic menší slávy se dočkal také František Josef I.

Kdo byl František Josef I.?

Byl to velice vzdělaný člověk, který se často věnoval samostudiu a návštěvám divadla, výstavám či častému cestování. Byl i zručný v šermu a rád jezdil na koni, což byla jedna z jeho největších vášní.

Císař František Josef I. je právem považován za hlavní osobnost doby Rakouska – Uherska, kdy jako mladičký panovník nastoupil na trůn v roce 1848 a byl korunován Uherským králem v pouhých 18-ti letech a vydržel vládnout obdivuhodných 66 let a 355 dnů přesně. Celý svůj život tedy zasvětil vládě, i když nástup na trůn neměl vůbec jednoduchý a potýkal se s mnoha politickými problémy.

Atentát na císaře

Již za pár let na něj byl spáchán atentát, a to v roce 1853, atentátník naštěstí nebyl úspěšný a byl následně popraven. Měl spoustu státnických povinností, mezi které patřila například známá každoroční „trůní řeč k národům říše“, kterou pronášel k cca 51 milionům obyvatel.

Jeho manželkou se stala Alžběta Bavorská, a to v roce 1854, která měla přezdívku Sissi. Po korunovaci uherskou královnou byla přejmenována na Erzsébet. Bohužel, v roce 1898 byla zavražděna a císař se již znovu neoženil.

I o této velké osobnosti našich dějin koluje mnoho zajímavostí:

  • nejraději měl pivo Plzeň
  • první portrét Františka Josefa I. nakreslil Josef Mánes
  • ihned po své svatbě vyhlásil císař amnestii
  • císařův pohřeb byl velkolepý, ale zastínila ho 1. světová válka, jejíhož konce se nedožil
  • jeho přezdívka byla „Starej Procházka“ – podle fotky, kdy se císař procházel po mostě, a její název byl „Procházka na mostě“
  • jako svou další přezdívku si vysloužil pojmenování „Franta Pepa Jednička“

 

Autor: Vlastimil Vachta
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT