Fantastická cesta sendviče, salmonely či meče z Hvězdných válek aneb nečekané předměty, které se dostaly do vesmíru

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Cesta lidstva do vesmíru je plná významných milníků – od přistání na Měsíci až po nahlédnutí do hlubin vesmíru pomocí výkonných teleskopů. Kromě lidí, zvířat a užitečných zařízení jsme ale do vesmíru vyslali i mnoho bizarních věcí.

Bakterie salmonely

V letech 2006 a 2008 byly na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) vyslány bakterie salmonely. Výsledkem byl nečekaný objev. V jedinečném prostředí mikrogravitace se tyto bakterie staly virulentnějšími než jejich pozemské protějšky. Toto zjištění je velmi významné, protože podmínky ve vesmíru jsou do jisté míry podobné podmínkám uvnitř lidských střev.

Tato podobnost totiž pomáhá vědcům lépe pochopit, jak se bakterie salmonely chovají uvnitř lidského těla. Výzkum rovněž otevřel nové možnosti pro zlepšení bezpečnosti potravin a vývoj nových léčebných postupů a vakcín pro boj s potravinovými otravami.

Hudba, slova a další zvuky

V létě 1977 zahájila NASA misi Voyager, v jejímž rámci vyslala do vesmíru dvě sondy. Každá z těchto sond nesla „zlatou desku“, která obsahovala poselství pro případné mimozemské civilizace. Pozlacené měděné gramofonové desky konkrétně obsahovaly zvuky a hudbu z planety Země, včetně významných okamžiků, jako jsou první slova matky svému dítěti, polibek a pozdravy v padesáti devíti jazycích.

Lego figurky

Tři speciální figurky stavebnice Lego byly v roce 2011 vyslány do vesmíru na palubě kosmické sondy Juno. Ta v červenci 2016 dorazila k Jupiteru, nyní ho již několik let obíhá a zkoumá jeho plynnou atmosféru a měsíce.  

Figurky představují římského boha Jupitera, jeho ženu Juno a slavného „otce vědy“ Galilea Galileiho. Tato iniciativa byla součástí projektu „Bricks in Space“ (Cihličky ve vesmíru), který vznikl ve spolupráci NASA a LEGO Group. Cílem bylo inspirovat děti k zájmu o vědu, techniku, inženýrství a matematiku.

Podle mytologie používal Jupiter mraky, aby skryl svou zlobu, ale Juno skrze ně viděla, a tak odhalila jeho pravou podstatu. Sonda Juno si kladla za cíl něco podobného – nahlédnout pod mraky Jupiteru, aby pochopila jeho strukturu a historii.

Představitelka Juno ze stavebnice Lego držela lupu, která symbolizovala hledání pravdy, zatímco Jupiter držel blesk. Galileo Galilei, který učinil významné objevy o Jupiteru, včetně identifikace jeho čtyř největších měsíců, byl znázorněn s dalekohledem. Zajímavé je, že figurky nebyly vyrobeny z plastu, ale ze speciálního hliníku pro vesmírné účely.

Letadlo bratří Wrightů.
zdroj: unsplash.com

Kousek letadla bratří Wrightů

V červenci 1969 s sebou Neil Armstrong, první člověk, který se prošel po Měsíci, nesl kousky letadla bratří Wrightů jako poctu těmto průkopníkům letectví. Tyto předměty zahrnovaly kusy látky a vrtule z letadla, které v roce 1903 uskutečnilo první motorový let.

Tyto artefakty, které Armstrong získal na základě dohody s Muzeem amerického letectva, byly součástí jeho „osobní výbavy“ na lunárním modulu. Armstrong, který byl stejně jako bratři Wrightové rodákem z Ohia, je vždy obdivoval a jejich práci důkladně studoval. Média rovněž v té době srovnávala unikátnost přistání na Měsíci s výjimečností prvního letu bratří Wrightů.

Světelný meč Luka Skywalkera

V říjnu 2007 vynesla mise raketoplánu Discovery spolu s posádkou a novým modulem pro Mezinárodní vesmírnou stanici do vesmíru též originální rekvizitu světelného meče, který použil Mark Hamill jako Luke Skywalker ve filmu Star Wars z roku 1977.

Tato událost byla součástí oslav 30. výročí kultovní filmové série a cesta meče do vesmíru byla též symbolickou poklonou kulturnímu vlivu ságy Hvězdné války, v níž se prolíná science fiction s reálným vesmírným výzkumem.

Tesla Roadster

V únoru 2018 dosáhla společnost SpaceX milníku, když při prvním letu své rakety Falcon Heavy vyslala do vesmíru vůz Tesla Roadster. Tato událost byla více než jen ukázkou schopností rakety, jednalo se o symbolický akt, který měl inspirovat lidstvo, jak se vyjádřil Elon Musk, generální ředitel společností SpaceX a Tesla. Musk zdůraznil význam inspirativních událostí pro to, aby život nebyl jen o řešení problémů.

Sendvič s hovězím masem

Astronaut NASA John Young, který je připomínán pro své významné zásluhy o americký vesmírný program, po sobě zanechal také svérázný vesmírný odkaz. Dne 23. března 1965 během mise Gemini 3 Young propašoval do vesmíru sendvič, který si schoval do kapsy.

Tato mise byla pozoruhodná tím, že se jednalo o první americký let do vesmíru se dvěma astronauty, Youngem a Gusem Grissomem, a uskutečnila se uprostřed napjatého období vesmírných závodů, těsně poté, co Sověti vypustili vlastní misi se dvěma lidmi.

Přítomnost sendviče byla odhalena během krátké výměny názorů mezi Youngem a Grissomem, která je zachycena v záznamu mise. Grissom chtěl sendvič schovat poté, co si všiml, že se rozpadá, což mohlo představovat riziko pro provoz kosmické lodi.

Představitelé NASA byli později předvoláni k podání svědectví a byla přijata opatření, která měla podobným událostem v budoucnu zabránit. Navzdory kontroverzi se na incident se sendvičem často vzpomíná s humorem.

Dokonce vedl k tomu, že hovězí maso bylo oficiálně zařazeno do jídelníčku první mise raketoplánu Columbia v roce 1981, které Young velel. Dnes si astronauti připravují sendviče i ve vesmíru, ale používají tortilly, aby minimalizovali drobky.

Zdroj: space.com, independent.co.uk, time.com, npr.org,

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu