Egyptská královna Kleopatra. Byla opravdu tak krásná nebo její kouzlo spočívalo v něčem jiném?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Už po staletí se věří, že egyptská královna Kleopatra byla neskutečně krásná a oslnivá žena. Mnozí ji pak srovnávali s herečkou Liz Taylor, která ji ztvárnila i ve filmu. V roce 2007 ale přišla studená sprcha, když se objevily obrázky dobové mince, na které byla Kleopatra vyobrazena. Jak to s její krásnou bylo doopravdy?

Byla skutečně ženou nepřekonatelné krásy?

Římští básníci o Kleopatře napsali, že jde o „ženu nepřekonatelné krásy, schopné uhranout jakéhokoliv muže“. A něco na tom skutečně muselo být, vždyť se do ní zamiloval také slavný Julius Caesar a jeho nástupce Marcus Antonius. Kleopatra byla ve své době ikonou a všechny ženy chtěly vypadat jako ona. V ní se ovšem skrývalo mnohem víc než jen krása viditelná na pohled.

Sama Kleopatra se ovšem mnohem více než o to, jak vypadá, zajímala o své vzdělání, intelekt a studium cizích jazyků. Byla výbornou diplomatkou a vládkyní. Byla ambiciózní a šla si za svým, hovořila devíti jazyky, a i díky tomu se jí podařilo vybudovat si silné jméno a kariéru.

Nebyla z Egypta

Pokud bychom se zaměřili na vytvoření její přesné podobizny, nesměli bychom začínat u vzhledu typického pro tehdejší egyptské ženy. Kleopatra totiž nepocházela z Egypta ale z řecké dynastie Ptolemaiovců. Politické zkušenosti nasávala již ve velmi raném věku, když jí bylo 14 let, její matka zemřela a ona společně s otcem vládla.

Čtěte také: Co spojuje obilné vločky, obřízku a pás cudnosti? Viktoriánská doba a jedno tehdejší tabu.

A jak tedy skutečně vypadala?

Řecký spisovatel Plútarchos označil její vzhled za průměrný a dodal, že to byl její hlas a neodolatelné charisma, co ji dělalo tolik žádoucí. V roce 2007 se objevily mince s podobiznou královny Kleopatry a všichni zůstali jako opaření. Na této podobizně má totiž velmi výrazné rysy, velký nos a vzhled spíše drsného muže než něžné krásky.

Výrazný nos a ostrá brada se ale v té době považovaly za znaky moci a síly. Možná se tedy tímto způsobem nechala vyobrazit na mince královna sama kvůli svým poddaným. Kdo ví?

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu