Nic nenasvědčovalo tomu, že by ten květnový podvečer v ruské metropoli měl být něčím výjimečný. K obzoru se sklánějící slunce osvětlovalo měkkým světlem prostranství Rudého náměstí, zlaté báně na věžích pravoslavných chrámů odrážely jeho paprsky a lidé proudící okolo rudých zdí Kremlu se tak jako každý den trousili za svými povinnostmi, z práce domů či jen tak na procházku. Najednou se s bzučením z nebe sneslo malé sportovní letadlo, v nízké výšce obletělo náměstí a šlo na přistání. Silniční pruh na Velkém Moskvoreckém mostě se mu stal přistávací dráhou, pilot však pokračoval popojížděním dále, zaroloval až ke světoznámému chrámu Vasila Blaženého, kde teprve vypnul motor. Jaké bylo překvapení seběhnuvších se lidí, považujících zprvu celý výjev za nějakou místní atrakci, když na letounu typu Cessna 172 uviděli západoněmeckou imatrikulaci. A ještě více údivu vzbudil samotný pilot, sotva odrostlý chlapec, který tvrdil, že chtěl tímto svým činem přispět ke snížení napětí mezi Západem a Východem a že chce mluvit o míru s panem Gorbačovem.
Sovětská protivzdušná obrana zaspala, padaly hlavy
Jak se mohlo stát, že osamělý narušitel sovětského vzdušného prostoru zůstal nezachycen a bez větších obtíží překonal několikasetkilometrovou vzdálenost estonským a ruským vnitrozemím? A navíc ještě 28. května, ironicky v den, kdy se v SSSR slavil svátek pohraničního vojska? Za vším stál lidský faktor, radary malý sportovní letoun zachytily ihned, jak vstoupil do sovětského vzdušného prostoru, avšak chaos ve velení protivzdušné obrany způsobil pomalé předávání informací mezi oblastmi přináležejícími do kompetence jednotlivých jednotek, nad kterými Rust se svojí Cessnou přelétal. Opakovaně byl dokonce letovými dispečery zaměněn za vlastní letoun, a i když byl cestou zachycen a identifikován pohotovostními stíhačkami, nedostala se tato informace včas k odpovědným místům a nebyly vydány žádné rozkazy.
Celý tento incident vrhl nepěkné světlo na velení sovětské protivzdušné obrany, kterou tak před očima vlastní veřejnosti i zahraničních pozorovatelů doslova zesměšnil. Následovala čistka, která neměla od stalinových dob obdoby. O křeslo přišel ministr vnitra Sokolov, velitel protivzdušné obrany Koldunov a dalších asi 2000 důstojníků. Rust měl však neuvěřitelné štěstí, v několika okamžicích visel jeho život doslova na vlásku, mnoho jiných narušitelů vzdušného prostoru, včetně dopravních letadel plných nevinných civilistů, bylo v minulosti v SSSR sestřeleno bez varování.
Mathias Rust si odseděl 14 měsíců
Ještě v září téhož roku byl Mathias Rust, občan Německé spolkové republiky, v Moskvě odsouzen ke čtyřem letům nucených prací za narušení hranic, výtržnictví a porušení leteckých předpisů. Na nucené práce však nikdy nenastoupil, po čtrnácti měsících ve vyšetřovací vazbě byl v rámci zlepšujících se vztahů mezi Západem a Východem propuštěn a vyhoštěn ze SSSR.
Čtěte také: Sovětský pilot naletěl na byt své tchyně letadlem, chtěl zabít sebe, svou ženu i své malé dítě.
Po návratu domů do Německa však nežil zrovna životem bezúhonného mírového aktivisty. V roce 1989 byl obviněn z pokusu o vraždu zdravotní sestřičky, se kterou sloužil v Hamburské nemocnici a která neopětovala jeho city. Později se pokoušel o podnikání, ale opět skončil u soudu, tentokrát pro podvody a pak i pro krádež. Nakonec se živil jako profesionální hráč pokeru a později jako analytik ve švýcarské investiční bance.
Zdroje: letectvi.cz, airspacemag.com, Wikipedia | foto: GUM, Wikimedia