Co se stane, když spolkneme žvýkačku? Opravdu v našem těle zůstane sedm let?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Také vás v dětství rodiče strašili tím, že musíte dávat pozor, abyste nespolkli žvýkačku, protože jinak vám v těle zůstane sedm let? Nebo případně že vám může dokonce zalepit žaludek či střeva? Odkud tato „lidová moudrost“ pochází, není zcela jasné, ale dobrou zprávou je, že žvýkačka pravděpodobně nezůstane ve vašem těle ani sedm dní, a stejně tak se vám nepřilepí na vnitřnosti. Ve skutečnosti se jí obvykle zbavíte během jednoho nebo dvou dnů.

Žvýkačka a lékařské přístroje

Žvýkačky se staly široce dostupné přibližně v polovině 19. století, především v Americe. Navzdory jejich oblibě napříč generacemi se těší poměrně neškodnému lékařskému záznamu, pokud jde o lidský trávicí trakt. Kdyby se žvýkačka skutečně „trávila“ sedm let, lékařské zobrazovací testy, jako je magnetická rezonance, a zákroky jako endoskopie a kolonoskopie by pravděpodobně běžně odhalovaly staré žvýkačky. Lékaři uvádějí, že pokud žvýkačku najdou, je to obvykle proto, že se pacient nepostil a žvýkačku spolkl bezprostředně před vyšetřením.

Jak naše tělo žvýkačku „tráví“?

Co se tedy ale stane, když žvýkačku spolkneme? Její cesta naší trávicí soustavou se neliší od ostatních potravin. Polknutím se dostane do jícnu a skončí v žaludku. Tam se smísí s trávicími šťávami a zhruba po 30 až 120 minutách se dostane do tenkého střeva. Některé složky žvýkaček, například sladidla, se rozkládají stejně jako jiné potraviny. Lidský trávicí systém nedisponuje trávicími enzymy ani mikroby potřebnými k rozkladu žvýkaček, ale umí velmi dobře oddělit to, co může využít.

To, co nemůže být využito nebo rozloženo trávicími šťávami, je jednoduše přenášeno trávicím traktem do tlustého střeva. Žvýkačky spolu s dalšími odpadními produkty odcházejí z těla ven s další stolicí, obvykle do jednoho až tří dnů po požití. 

Žvýkačky na stole.
zdroj: pixabay.com

Potenciální rizika

Jako je tomu v souvislosti s většinou ostatních věcí, i zde mohou existovat výjimky. Především chronické polykání žvýkaček může potenciálně vést ke komplikacím. Například článek v časopise Pediatrics dokumentuje případy dvou malých dětí, které trpěly těžkou zácpou vyžadující lékařský zásah. Nakonec bylo zjištěno, že příčinou komplikací obou bylo dlouhodobé polykání žvýkaček několikrát denně.

Další případ se týkal batolete, kterému žvýkačka uvízla v jícnu, když se spojila s mincemi, které spolklo. Polykání žvýkaček je také špatný nápad, pokud trpíte gastroparézou, což je onemocnění, které ztěžuje vyprazdňování žaludku. I v těchto vzácných případech poznáte, že máte problém, v poměrně krátké době. Žvýkačka nezůstane ve vašem těle sedm let, jak říká stará babská povídačka.

Několik zajímavostí na závěr

  • Lidé žvýkají žvýkačky v té či oné podobě už tisíce let. Prehistorický dehet z kůry obsahující otisky zubů byl vysledován již v době kamenné a kuličky rozžvýkaného rostlinného materiálu nalezené v USA pocházejí z doby před 2000 lety.
  • Přemýšleli jste někdy o tom, proč na žvýkačkách není uvedeno datum spotřeby? Základ žvýkaček je nereaktivní a má nízký obsah vlhkosti, což je příčinou jejich velmi dlouhé trvanlivosti. Staré žvýkačky sice mají tendenci křehnout a ztrácet chuť, ale zůstávají bezpečné ke žvýkání. Z tohoto důvodu většina zemí nevyžaduje na obalech žvýkaček žádné datum spotřeby.

Zdroj: dukehealth.org, publications.aap.org, scientificamerican.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu