Co je poušť a jak se tvoří? Je největší pouští světa Sahara?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

John P. Rafferty, který pracuje jako redaktor věd o Zemi, píše o jejích procesech a životním prostředí. V současné době se věnuje klimatologii, geologii, zoologii a dalším tématům. V tomto článku se dozvíte zajímavá fakta od Raffertyho, ale i jiné poznatky.

Co je vlastně poušť?

Standard, který mnoho učebnic používá k definování pouště je: oblast, která přijímá méně, než 250 mm srážek ročně. Proč však v těchto oblastech dochází k tak malému množství srážek?

Sečteno a podtrženo

Většina pouští se nachází na západních stranách kontinentů. V případě Sahary, Arábie a Gobi a menších pouští v Asii se nachází daleko od pobřeží v euroasijském vnitrozemí. Mají tendenci se vyskytovat pod východními stranami hlavních subtropických částí. Proč?

Jelikož se tu točí obrovská kola větru jako spirála ve směru hodinových ručiček na severní polokouli a proti směru hodinových ručiček na jižní polokouli, zejména nad oceány. Vlhký stoupající vzduch poblíž rovníku se ochlazuje a kondenzuje do mraků a později do deště. Jak se proud vzduchu pohybuje směrem k pólu, uvolňuje vlhkost. Než se proud otočí zpět k rovníku, vzduch klesá. Stává se stlačený a teplejší. Za těchto podmínek se zřídka tvoří mraky a déšť. Naopak je to ideální prostředí pro vznik pouště.

Každý si poušť představí jako písek a duny, ale je tomu skutečně tak?

Pouště se vyskytují také v chladnějších oblastech, např. poušť Atacama v Chile a Karakum v Turkmenistánu. Kromě toho existuje jedna extrémně velká poušť, jejíž písek je ve skutečnosti vyroben z vody.

Tato poušť není v části oceánu zvěčněného Samuela Taylora Coleridge v básni „Rým starověkého námořníka“, ale rozprostírá se po celé Antarktidě. Její pobřežní oblasti přijímají srážky asi 200 mm ročně, zatímco její vnitrozemí dosahuje méně, než 50 mm ročně.

Jak je to se Saharou?

Pro mnoho lidí je Sahara, která se rozprostírá na 8,6 milionu km2, největší pouští na světě, ale co ledové pláně na Antarktidě? Technicky se považují za nejrozlehlejší poušť světa. Je tomu tak díky rozloze ledu na 14,2 milionu km2.

Zdroj: britannica.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu