Černá zdaleka není jen barvou smutku či elegance. Čím vás překvapí?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Všechny barvy vyvolávají emoce. Červená rozněcuje vášeň, žlutá září radostí, zelená uklidňuje. Černá barva je ale v tomto ohledu jedinečná. Znamená zlo, smrt, smutek, moc, eleganci, sofistikovanost, tajemství, depresi i strach. Je barvou mnoha různých pocitů. Co jste o této královně barev možná nevěděli?

Černá barva v historii

Černá barva byla jednou z prvních barev, kterou umělci použili na neolitických jeskynních malbách. Ve starém Řecku a Egyptě byla považována za barvu podsvětí, ve starověkém Římě se stala barvou smrti a smutku.

Ve středověku byla černá barva často spojována s ďáblem, magií a zlem, ale zároveň symbolizovala i autoritu, moc a vážnost. Od 14. století ji ve velké části Evropy nosili duchovní, soudci i členové královských rodin.

Černá barva a smutek či neštěstí

Zatímco v západní civilizaci se při pohřbech nejčastěji nosí černá barva, ve východních zemích, jako je Čína a Indie, se při pohřbech a smutečních obřadech nejčastěji nosí bílá barva.

Jdete po ulici a přes cestu vám přeběhne černá kočka. Jak se cítíte? Ve většině částí světa znamenají černé kočky smůlu. Ve velké části Anglie jsou ale naopak spojovány se štěstím a v oblasti Midlands se černé kočky tradičně dávaly jako svatební dar, aby nevěstě přinesly lásku a štěstí.

Černá barva a móda

Černá barva je už dlouho oblíbenou barvou i v módě, milovali ji angličtí romantičtí básníci, Hells Angels i Coco Chanel. Mimochodem dodnes zůstává nejpoužívanější barvou mnohých módních značek. Podle marketingové psychologie je černá barva často spojována s formálností, silou, odvahou, tajemstvím, elegancí a luxusem. Řada známých značek používá černou barvu též pro své logo.

Až do 20. století nosila černou barvu většina světových policejních sborů. Modrá barva ji údajně nahradila proto, aby policie působila na veřejnost méně hrozivě.

V neposlední řadě je černá barva často spojována s fašisty, počínaje „černými košilemi“ Benita Mussoliniho v Itálii. Později ji přijal Adolf Hitler a nacistické Německo, nosili ji i nechvalně proslulí příslušníci SS.

Černá barva a zvířata

Snovačka jedovatá, známá spíše pod přezdívkou černá vdova, je považována za jednoho z nejjedovatějších pavouků světa. Na břiše má jasně červeně zbarvené přesýpací hodiny, které mají predátory varovat před jejím silným jedem.

Jedovatý pavouk černá vdova.
zdroj: unsplash.com

Černí panteři nejsou samostatným druhem velkých kočkovitých šelem, jedná se o jaguáry, levharty či pumy s recesivními geny, které jim dodávají nadbytek melaninu, díky němuž je jejich kůže černá.

Černá barva a automobily

Ford model T, první sériově vyráběný automobil, byl prvních osm let výroby k dispozici výhradně v černé barvě. Černou barvu má dnes řada luxusních vozů, včetně prezidentských limuzín.

Černá barva a vesmír

Oblast časoprostoru, kde je všemu, včetně světla, gravitací zabráněno uniknout, je označována jako černá díra. Gravitační pole je zde natolik silné, že žádný objekt, nemůže tuto oblast opustit.

Černá barva v jazyce

V mnoha jazycích je slovo černá/černý součástí celé řady ustálených spojení se specifickým významem. Namátkou můžeme uvést například černý humor, černý pasažér, černý trh, černá skříňka, černá ovce, černá komedie, černé myšlenky či černá stavba.

Černá barva a věda

Na závěr je vhodné dodat, že z vědeckého hlediska černá barva vlastně není barva. Vzniká v důsledku absence nebo úplného pohlcení viditelného světla. Nemá žádný odstín, patří mezi achromatické barvy, stejně jako šedá či bílá.

Zdroj: uselessdaily.com, 5factum.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu