Bernard Madoff: Muž, který byl tak mocný a bohatý, že mu to nestačilo, a stal se tak největším podvodníkem všech dob

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Bernard Leon Madoff se narodil v roce 1938, stal se americkým investičním bankéřem a byl jedním ze zakladatelů burzy NASDAQ, což je největší ryze elektronický burzovní trh v USA.

Jeho firma bývala svého času jedním z největších obchodníků na slavné Wall Street, jeho osoba byla považována za přední osobnost židovské filantropie. Nakonec se tento veleúspěšný muž stal pachatelem vůbec té největší zpronevěry v dějinách Spojených států Amerických.

Rozjel „letadlo“ po Americku

Madoff založil v roce 1960 investiční společnost s názvem Bernard L. Madoff Investment Securities – a až do roku 2008 byl také předsedou společnosti. Právě v prosinci 2008 byl zatčen agenty z FBI a následovalo jeho obvinění z velmi rozsáhlého podvodu – jednoho z největších podvodů v historii. Podle FBI měly být jeho investiční fondy založené na principu takzvaného Ponziho schématu, což je obdoba podvodného podnikání, které známe i u nás v České republice – u nás tomu říkáme letadlo.

Dokázal zlákat i velké instituce

Vypadalo to tak, že Madoff lákal své klienty do fondů na vysoké výnosy, peníze však nevyplácel z výnosů ale z vkladů klientů, kteří nově přicházeli. Sám se k činu přiznal a později se také omluvil. Jeho jednáním byly poškozeny i velké finanční instituce jako například BNP Paribas, Santander nebo Sociéte Générale.

Čtěte také: Hans Schmidt – jediný popravený kněz v USA.

Točily se velké peníze

Finančník takto zpronevěřil celkem padesát miliard dolarů a hrozil mu trest odnětí svobody na dvacet let. Během soudního procesu se také přišlo na značné trhliny v regulačním systému amerických finančních trhů. Celkem bylo vzneseno 11 obvinění a Madoff se ke všem přiznal. Americká federální prokuratura mu navrhla trest 150 let odnětí svobody a tučnou pokutu ve výši 170 miliard dolarů. Rozsudek zahrnoval odnětí svobody v maximální výši a je tak jasné, že tento dříve tolik úspěšný bankéř se na svobodu už nikdy nepodívá.

Těžko říct, proč právě tento muž, který byl v životě tak úspěšný, měl potřebu okrádat lidi.

Zdroj: Investopedia, Biography | zdroj foto: WikiMedia, CC

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu