Benjamin Ferencz: Příběh posledního žijícího státního zástupce z Norimberského procesu

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Bylo mu 27 let, když bojoval proti nacistům během Norimberského procesu. Dnes je mu 100 let a je tak posledním žijícím státním zástupcem, který Norimberský proces pamatuje. Celý život zasvětil boji za spravedlnost. Tady je jeho příběh.

Boj, který nevzdal

Narodil se 11. března roku 1920, tedy v roce, kdy byla založena Liga národů a vstoupila v platnost Versaillská smlouva. Žil v chudých poměrech a narodil se židovským rodičům. Jeho rodina musela uprchnout před antisemitským pronásledováním, a tak se nalodila na loď plující do Spojených států amerických.

Chudá rodina to v New Yorku neměla vůbec jednoduché, nastěhovat se museli do špinavého sklepa činžovního domu v jedné z nejchudších a nejvíce zločinem protkané čtvrti v zemi – takzvané pekelné kuchyni. A možná právě proto, že byl během svého mládí obklopen samými gangy, se stal tím, kdo pak celý život proti zločinu bojoval.

Cesta za vzděláním

S přijetím do školy to neměl moc snadné, neuměl jazyky a plynule hovořil pouze maďarsky. Nakonec však příležitost dostal a ukázal všem, jak výborným studentem je. Dostal se na akademii pro nadané děti a poté začal studovat sociologii a trestní soudnictví na City College v New Yorku. Zde získal stipendium, a na podzim roku 1940 mohl začít studovat na Harvardu.

Svědek holocaustu

Ferencz chtěl do armády, ale kvůli jeho nízké výšce jej nevzali. V roce 1943, kdy absolvoval Harvard, se nakonec dostal do dělostřeleckého praporu americké armády. Koncem roku 1944 bylo jasné, že se Němci dopouštějí válečných zločinů, a tak byl převelen do vyšetřovací jednotky pro válečné zločiny.

Válka dělá vrahy z jinak slušných lidí.

Benjamin Ferencz

V rámci této jednotky se dostal k pomoci v koncentračních táborech Buchenwald, Mauthausen a Flossenburg. Stal se zde svědkem těch nejhorších scén, které ho strašily po celý život. Mrtvá těla nahromaděná před krematorii, mrtvoly poházené všude okolo a lidské trosky, chodící lidské kostry.

Po válce se setkal v New Yorku se svým bývalým přítelem z Harvardu, Murrayem Gartnerem. Díky němu se dostal až do Norimberku, kde se později stal hlavním žalobcem v soudním řízení se členy nechvalně známé pohotovostní jednotky Einsatzgruppen.

O tom, jak si Benjamin Ferencz vedl jako hlavní žalobce během Norimberských procesů si přečteme v některém z dalších článků.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu