Bassův průliv: Tajemstvím zahalená konkurence bermudského trojúhelníku u břehů Austrálie

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Některé části světa jsou známé tím, že se v nich dějí nejrůznější podivné věci. Jedním z nejznámějších míst tohoto typu je zcela jistě bermudský trojúhelník. Není ale jediným. Možná jste slyšeli o tom, že Bassův průliv se mu v mnohém podobá, neboť i zde dochází k „mizení“ lodí a letadel. Tato záhadná oblast se nachází mezi jižním pobřežím Austrálie a ostrovem Tasmánie. Jaké záhadné incidenty se tu odehrály? K nejznámějším patří zmizení pilota Fredericka Valenticha na podzim roku 1978, nejde ale zdaleka o incident jediný.

Miss Hobart

V říjnu 1934, při přeletu Bassova průlivu za ideálních povětrnostních podmínek, mělo beze stopy zmizet dopravní letadlo Miss Hobart, na jehož palubě bylo jedenáct lidí. Sebemenší trosky letadla nebyly nikdy objeveny, a to navzdory rozsáhlému pátrání. Odborníci na letectví dodnes považují zmizení letadla za záhadu, a to i vzhledem k tomu, že letoun de Havilland DH 86 patřil k nejmodernějším letadlům své doby.

Využíval čtyři nezávislé motory, přičemž pravděpodobnost, že by všechny selhaly najednou, je téměř nemožná. I kdyby k tomu došlo, letadlo bylo navrženo tak, aby bylo možné ho navést na nouzové přistání. Při posledním zachyceném vysílání letadla posádka údajně tvrdila, že kolem sebe slyší zvuk letadla, a dokonce se objevilo několik zpráv o „vzdušném stroji“, který se k nim blíží. Poté ohlásili, že bzučivý zvuk náhle ustal, později už se neozvali.

Loina

Téměř rok po zmizení letadla Miss Hobart zmizelo při cestě z Melbourne do Tasmánie další letadlo – Loina. Letadlo právě vysílačkou oznámilo řídicí věži v Tasmánii, že se připravuje na přiblížení k přistání, když se náhle odmlčelo. Na palubě byli tři cestující a dva piloti. Nikdo z nich nebyl později nalezen, ale při pátrání ve vodách se tentokrát našly některé trosky. Byly objeveny tři sedačky letadla a také kusy nádrže.

Nejzajímavější byl malý kousek podlahy letadla. Zdálo se, že je tam ohořelá skvrna široká jen několik centimetrů. Další analýza naznačovala, že místo bylo v plamenech a že se požár někdo snažil „intenzivně zadupat“. Zda měl tento detail něco společného s osudem letadla, není dodnes známo.

SS Amelia J.

V roce 1920 krátce po vplutí do nechvalně proslulého vodního úseku beze stopy zmizela loď SS Amelia J. Australská armáda provedla rozsáhlé prohledání oblasti, dvě vojenská letadla zapojená do pátrání ale též zmizela. Snad nejpodivnější na celé události jsou zprávy o podivných světlech, která se nacházela na obloze nad Bassovým průlivem. Jedná se o jednu z prvních podivných událostí v Bassově průlivu, která je spojována s potenciální aktivitou UFO.

Pozice Austrálie a Tasmanie i s Bassovým průlivem na globusu.
zdroj: freepik.com

Účty z druhé světové války

Jak si pravděpodobně dokážete představit, i během druhé světové války se v Bassově průlivu odehrála řada podivných událostí. Oficiální zprávy uvádějí, že jen během válečných let bylo v tomto úseku „ztraceno“ sedmnáct vojenských letadel. Navíc zde došlo i k dalším incidentům. Například v roce 1944 se odnikud vynořil podivný „temný stín“ a téměř dvacet minut letěl vedle bombardéru Bristol Beaufort.

O dva roky dříve, v roce 1942, vzlétl australský stíhací pilot se svým letadlem nad Bassovu úžinu poté, co dostal rozkaz prozkoumat hlášení rybářů o podivných světlech. Když prozkoumával oblast, z mraků se vynořil obrovský bronzový disk, který se na několik okamžiků usadil vedle letadla a pak zmizel stejně rychle, jako se objevil.

Charleston

V prosinci 1979 měla při plavbě Bassovým průlivem beze stopy zmizet jachta Charleston i s pěti členy posádky. Jachta měla na Silvestra připlout do Sydney. Po několika dnech bez kontaktu byla vyslána pátrací letadla v zoufalé snaze plavidlo najít. Nic z lodi se však nepodařilo objevit. Osud jachty je dodnes záhadou.

Mizení lidí a Případ Kettering

Každý, kdo viděl australský seriál Případ Kettering, pravděpodobně ví, že mnohé části dějové linie pořadu jsou částečně založeny na skutečných událostech, zejména na životě v Tasmánii podél pobřeží Bassova průlivu. Spolutvůrkyně pořadu Vikki Maddenová uvedla, že když v této oblasti vyrůstala, zažila tam mnoho podivných událostí.

Často viděla podivná světla, která vycházela z Bassova průlivu, nebo dokonce z jednoho z mnoha ostrovů, které se v něm nacházejí. Dosud nezodpovězenou otázkou je také obrovské množství lidí, kteří se v této oblasti pohřešují.

Zdroj: medium.com, ufoinsight.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu