Na počátku 90. let minulého století bývalý dánský voják speciálních sil měl pocit, že slyší volání od Boha, že by měl odejít do Bosny a poskytnout tam humanitární pomoc během bosenské války. Že to zní trošku zvláštně? Jeho auto duchů však dokázalo velké věci.
Auto duchů
S pomocí americké armády dokázal svou misi splnit. Se svým Camarem, které vypadalo jako by jej postavili duchové během nějaké zombie apokalypsy, projížděl statečný voják nebezpečným terénem a poskytoval pomoc a úlevu občanům válkou zničené země. Stačila mu k tomu bible a jeho hrůzu nahánějící staré Camaro.
V každé válce se objevují válečné odolné stroje a vozidla. Auto z roku 1979 však nebylo zrovna ve stavu, kdy by mohlo čelit těm nejlepším válečným nástrojům, ovšem s malými úpravami se nakonec dokázalo vepsat do dějin bosenské války a vysloužilo si také přizdívku Ghost Car – auto duchů.
null
null
Bosenský konflikt
V osmdesátých letech prošla země Jugoslávie zásadními změnami zejména v ekonomice a politice. Začátkem 90. let ale zdejší strašlivá ekonomická situace, a nedůvěra mezi etnickými skupinami vyústila do totální války. Země NATO tak vyslaly své jednotky, aby se pokusily udržet mír a pomáhaly zdejším nevinným občanům sužovaným válečným konfliktem.
Helge Meyer chtěl také pomoci a přistoupil k veliteli amerických sil se zajímavým a odvážným návrhem. Za pomoci amerických armádních inženýrů se mu podařilo upravit Chevrolet Camaro z roku 1979 a odvezl jej do válečné zóny, aby s jeho pomocí mohl poskytovat pomoc místním občanům. Americká armáda byla nadšená, a tak pomohla přeměnit auto na hrůzu nahánějícího válečného pomocníka.
null
null
Výrazné úpravy
Auto potřebovala mnoho úprav, aby nakonec mohlo zrychlit na 125 km/h, a do toho ještě uvézt až 400 kilogramů potravin a jiných potřebných zásob. Mise tohoto Meyerova Camara byly vždy úspěšné, auto se navíc velmi dobře skrývalo před nepřáteli a unikalo také radarům.
null
null
Meyer stále vůz vlastní, momentálně s oranžovým lakem a dokonce i s originálním motorem. Najel s ním již přes 1000 km.