Auto duchů speciálních sil, které pomáhalo během války v Bosně

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Na počátku 90. let minulého století bývalý dánský voják speciálních sil měl pocit, že slyší volání od Boha, že by měl odejít do Bosny a poskytnout tam humanitární pomoc během bosenské války. Že to zní trošku zvláštně?  Jeho auto duchů však dokázalo velké věci.

Auto duchů

S pomocí americké armády dokázal svou misi splnit. Se svým Camarem, které vypadalo jako by jej postavili duchové během nějaké zombie apokalypsy, projížděl statečný voják nebezpečným terénem a poskytoval pomoc a úlevu občanům válkou zničené země. Stačila mu k tomu bible a jeho hrůzu nahánějící staré Camaro.

V každé válce se objevují válečné odolné stroje a vozidla. Auto z roku 1979 však nebylo zrovna ve stavu, kdy by mohlo čelit těm nejlepším válečným nástrojům, ovšem s malými úpravami se nakonec dokázalo vepsat do dějin bosenské války a vysloužilo si také přizdívku Ghost Car – auto duchů.

null

null

Bosenský konflikt

V osmdesátých letech prošla země Jugoslávie zásadními změnami zejména v ekonomice a politice. Začátkem 90. let ale zdejší strašlivá ekonomická situace, a nedůvěra mezi etnickými skupinami vyústila do totální války. Země NATO tak vyslaly své jednotky, aby se pokusily udržet mír a pomáhaly zdejším nevinným občanům sužovaným válečným konfliktem.

Helge Meyer chtěl také pomoci a přistoupil k veliteli amerických sil se zajímavým a odvážným návrhem. Za pomoci amerických armádních inženýrů se mu podařilo upravit Chevrolet Camaro z roku 1979 a odvezl jej do válečné zóny, aby s jeho pomocí mohl poskytovat pomoc místním občanům. Americká armáda byla nadšená, a tak pomohla přeměnit auto na hrůzu nahánějícího válečného pomocníka.

null

null

Výrazné úpravy

Auto potřebovala mnoho úprav, aby nakonec mohlo zrychlit na 125 km/h, a do toho ještě uvézt až 400 kilogramů potravin a jiných potřebných zásob. Mise tohoto Meyerova Camara byly vždy úspěšné, auto se navíc velmi dobře skrývalo před nepřáteli a unikalo také radarům.

null

null

Meyer stále vůz vlastní, momentálně s oranžovým lakem a dokonce i s originálním motorem. Najel s ním již přes 1000 km.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu