Akvaduktový vrah Diogo Alves aneb předposlední oběšený v Portugalsku. Jeho hlava měla sloužit pro vědecké účely

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Diogo Alves byl portugalský sériový vrah, narodil se však ve Španělsku. Stal se předposledním oběšeným zločincem v Portugalsku, i když se často mylně uvádí, že byl posledním. Za čtyři roky měl zabít a oloupit sedmdesát lidí. Po jeho smrti byla jeho hlava oddělena od těla a měla sloužit pro lékařské účely. Zde je jeho příběh.

Mládí budoucího sériového vraha

Diogo Alves se narodil v Galicii do rolnické rodiny. V devatenácti letech ho rodiče poslali do Lisabonu. Tam ale začal střídat zaměstnání, hodně pil a hrál hazardní hry. V té době potkal také hostinskou Marii Gertrudes. Právě setkání s touto ženou se pro něj stalo osudným a předpokládá se, že vztah u něj vyvolal touhu po zabíjení.

Později začal přepadávat kolemjdoucí a ty následně okradl a shodil z výšky šedesáti metrů. Všechno mělo vypadat jako nehoda nebo sebevražda a nějakou dobu to také procházelo. Vraždy na akvaduktu, odtud také získal přezdívku „Akvaduktový vrah“, ale nikdy nebyly potvrzené. Když byl dopaden, porota jej ale odsoudila za jiné zločiny, které spáchal, a to včetně vraždy čtyř rodinných příslušníků místního lékaře.

Soud s Diego Alvesem

U soudu vypovídala proti gangu Dioga Alvese také jedenáctiletá dcera hostinské Marie. Její matku nakonec soud odsoudil k celoživotnímu vyhnanství v afrických koloniích za to, že o praktikách svého přítele věděla. I když jde o neoficiální čísla, dnes se přisuzuje „akvaduktovému vrahovi“ na sedmdesát obětí. Jeho činy však zaujaly vědce.

Hlava ve formaldehydu

Poté co byl Alves oběšen, jeho hlava byla oddělena od těla a měla být studována, konkrétně jeho mozek. Dodnes se jeho hlava zachovala, poté co byla naložena v roztoku z formaldehydu. Jeho oddělená hlava je dnes v anatomickém divadle Lékařské fakulty University v Lisabonu.

zdroj foto: maislisboa.fcsh.unl.pt

Vědci se snažili přijít na to, co vedlo Alvese k jeho činům, ale jejich bádání se nesetkalo s úspěchem.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT