Obyvatelé města Sitka na Aljašce zděšeně sledují tmavý kouř stoupající z kráteru sopky tyčící se na jejich domovy. Vždyť všichni tvrdili, že Mount Edgecumbe je vyhaslý vulkán! Teď se v jeho nitru ale očividně něco děje. Opravdu se po 4000 letech probouzí k životu? Je potřeba to zjistit co nejdříve a případně učinit důležitá rozhodnutí, v krajním případě dát pokyn k evakuaci. Vstříc černému dýmu se vydává vrtulník pobřežní stráže a místní napjatě vyčkávají. Hlavou se jim honí různé katastrofické scénáře a nikdo z nich zatím netuší, že se všichni stali účastníky jednoho z nejlepších aprílových žertů v historii.
Aljašská sopka Mount Edgecumbe vybuchla naposledy okolo roku 2220 před naším letopočtem
Sopka Mount Edgecumbe, která se na aljašském ostrově Baranof tyčí nad městem Sitka do výšky 976 metrů nad mořem, vybuchla naposledy okolo roku 2220 před naším letopočtem. Nikdo proto nepochyboval o tom, že se řadí mezi vyhaslé. Město samotné obývá okolo devíti tisíc obyvatel a řadí se mezi obce s největší rozlohou v celých Spojených státech.
Žije zde i jistý Oliver „Porky“ Bickar, padesátník, vtipálek a také účastník vylodění v Normandii během druhé světové války. V roce 1971 dostal skvělý nápad, ale trvalo to ještě tři roky, než se do jeho realizace mohl pustit. Čekal totiž na dobré počasí, potřeboval, aby na sopku bylo vidět. Předchozí roky ji halily mraky, toho rána, tedy 1. dubna 1974 ale ne, tento den to určitě vyjde.
Posádku vrtulníku pobřežní stráže zapomněli informovat
Obyvatelé města Sitka se probouzejí do jasného dne. Netrvá to dlouho a na místní policejní stanici přijímají první znepokojivý telefonát. Brzy následuje druhý, třetí, čtvrtý,…, telefon drnčí téměř v kuse. Lidé si všímají černého dýmu stoupajícího z kráteru sopky a mají strach, zda se nečinná sopka přece jenom neprobudila k životu. Začínají se scházet v ulicích a znepokojeně sledují, jak se z kráteru valí další a další oblaka kouře. Mnozí apelují na úřady, aby už konečně něco udělaly!
Na místo je proto vyslán vrtulník pobřežní stráže. Jeho posádka nemá sebemenší ponětí, co se to děje, na rozdíl od policie a pár dalších zainteresovaných jedinců, z nichž jim to nikdo nebyl s to říci dopředu. Vrtulník tak míří přímo nad horu, pilot se opatrně přibližuje ke kráteru a houstnoucímu černému sloupu. Očekává všechno možné, snad i to, čeho se všichni nejvíce bojí – pulzující magma deroucí se ze chřtánu vulkánu ven, hrozící každou chvíli explozí. Nic takového tam nevidí, přesto ale nemůže uvěřit vlastním očím. V kráteru hoří hromada pneumatik a kus od nich provokuje do sněhu vyznačený velký nápis „Apríl!“
Dva piloti vrtulníku jeho plán odmítli, teprve třetí se nechal přesvědčit
Posádka pobřežní strážně chvíli nevěřícně zírala na výjev pod sebou, pak se dala do hlasitého smíchu. A nebyli to jediní lidé, kteří se pochechtávali. Oliver „Porky“ Bickar, pár jeho přátel (Harry Sulser, Ken Stedman, Larry Nelson) a také jeho žena o celé akci věděli dopředu, stejně tak to věděly místní úřady, kterým to Bickar oznámil, přesto z toho málem sešlo. Sedmdesát nahromaděných pneumatik totiž musel do kráteru dopravit vrtulník toho samého dne brzy ráno, aby vše klaplo. Dva piloti to ale odmítli udělat, teprve třetí souhlasil.
Helikoptérou tedy na místo dopravili nadvakrát nejen pneumatiky, ale také dýmovnice, petrolej a nějaké hadry. Bickar pak osobně do sněhu vytvořil nápis „APRÍL!“ (v angl. „APRIL FOOL“) a všichni se vrátili zpět domů sledovat, jak na to budou reagovat jejich spoluobčané. Když se od pobřežní stráže dozvěděli, že si z nich někdo vystřelil a že se žádný výbuch nekoná, přijali aprílový žert téměř všichni s velkým nadšením a společnost Alaska Airlines jej dokonce následujícího roku zahrnula do své reklamní kampaně.
Lidé si o něm povídali ještě dlouho poté
Opomenout nemůžeme ani dopis, který Bickar dostal v roce 1980. Obsahoval výstřižek z novin Denver Post s fotografií erupce sopky Mount St. Helens (mylně překládané jako hora Sv. Heleny) a vzkaz „Tentokrát jsi, ty parchante, zašel příliš daleko.“
Tento aprílový žert obletěl nejen americké noviny, brzy si o něm povídali lidé v různých koutech světa a dnes je považován za jeden z nepovedenějších vůbec.
Zdroje: sitka.com, Wikipedia, hoaxes.org