Dvě ženy mají na obličeji nasazenou zvláštní věc ve tvaru průhledného kuželu. V dnešní době, a zejména v posledním roce, by pohled na něco takového nejspíše žádný údiv nevyvolal, protože jsme už zvyklí na všechno možné. Fotografie oněch žen však pochází z roku 1939 a vidíme na ni nepříliš úspěšný vynález, který měl nositele chránit při sněhové bouři.
Ochrana make-upu?
Fotografie pochází z kanadského Montréalu. V druhém největším kanadském městě jsou na mrazivé zimy zvyklí. Během tohoto ročního období tu teploty běžně klesají k -20 °C a od listopadu do dubna zde sněží. Vynalézaví lidé se snažili na trh prorazit s různými pomůckami a zlepšováky života v každé době a místní počasí a podnebí přímo nabádalo k vytvoření nějaké ochrany ve sněhové bouři.
Jeden rok se proto objevily právě tyto kužely. O jejich praktičnosti či nepraktičnosti bychom se asi nevydrželi dlouho bavit, leda bychom je šli otestovat v praxi. Vzhledem k tomu, že jiná fotka s kuželovitými plastovými ochranami před sněhovou bouří internetem nekoluje, zřejmě se o úspěšný a užitečný vynález nejedná. Zlí jazykové se dokonce domnívají, že maska měla ochránit pouze make-up nositelky, případně, že její jedinou výhodou bylo to, že si lidé i přes nepřízeň počasí stále viděli do obličeje. .
Existoval tou dobou vůbec plast?
Pokud vám na dataci fotografie něco nesedí, možná vás překvapí informace, že k vynálezu první plastové hmoty došlo už o několik desítek let dříve. Syntetický polymer zná lidstvo od roku 1869, kdy byl vynalezen jako náhrada slonoviny. První plně syntetický plast (bakelit) spatřil světlo světa v roce 1907.
Při dlouhodobém působení teplot pod bodem mrazu by ale tehdejší plasty rychle ztratily své původní vlastnosti. A ačkoli se současná léta popisují mj. i jako doba plastová, tento 80 let starý výmysl asi nenajde uplatnění ani dnes. Při sněhové bouři totiž většina z nás buď zůstane doma, nebo sáhne po osvědčené kombinaci kukly a lyžařských brýlí.
Zdroje informací: theatlantic.com, gothamist.com, countryliving.com, Wikipedia