Konec 30. let v Kanadě – ženy nosily na obličeji plastový kužel jako ochranu při sněhové bouři

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Dvě ženy mají na obličeji nasazenou zvláštní věc ve tvaru průhledného kuželu. V dnešní době, a zejména v posledním roce, by pohled na něco takového nejspíše žádný údiv nevyvolal, protože jsme už zvyklí na všechno možné. Fotografie oněch žen však pochází z roku 1939 a vidíme na ni nepříliš úspěšný vynález, který měl nositele chránit při sněhové bouři.

Ochrana make-upu?

Fotografie pochází z kanadského Montréalu. V druhém největším kanadském městě jsou na mrazivé zimy zvyklí. Během tohoto ročního období tu teploty běžně klesají k -20 °C a od listopadu do dubna zde sněží. Vynalézaví lidé se snažili na trh prorazit s různými pomůckami a zlepšováky života v každé době a místní počasí a podnebí přímo nabádalo k vytvoření nějaké ochrany ve sněhové bouři.

Jeden rok se proto objevily právě tyto kužely. O jejich praktičnosti či nepraktičnosti bychom se asi nevydrželi dlouho bavit, leda bychom je šli otestovat v praxi. Vzhledem k tomu, že jiná fotka s kuželovitými plastovými ochranami před sněhovou bouří internetem nekoluje, zřejmě se o úspěšný a užitečný vynález nejedná. Zlí jazykové se dokonce domnívají, že maska měla ochránit pouze make-up nositelky, případně, že její jedinou výhodou bylo to, že si lidé i přes nepřízeň počasí stále viděli do obličeje. .

Existoval tou dobou vůbec plast?

Pokud vám na dataci fotografie něco nesedí, možná vás překvapí informace, že k vynálezu první plastové hmoty došlo už o několik desítek let dříve. Syntetický polymer zná lidstvo od roku 1869, kdy byl vynalezen jako náhrada slonoviny. První plně syntetický plast (bakelit) spatřil světlo světa v roce 1907.

Při dlouhodobém působení teplot pod bodem mrazu by ale tehdejší plasty rychle ztratily své původní vlastnosti. A ačkoli se současná léta popisují mj. i jako doba plastová, tento 80 let starý výmysl asi nenajde uplatnění ani dnes. Při sněhové bouři totiž většina z nás buď zůstane doma, nebo sáhne po osvědčené kombinaci kukly a lyžařských brýlí.

Zdroje informací: theatlantic.com, gothamist.com, countryliving.com, Wikipedia

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT